Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Nakazy aresztowania kolejnych byłych oficerów

0
Podziel się:

Turecki sąd wydał w poniedziałek nakazy aresztowania kolejnych dziewięciu
byłych oficerów, w tym emerytowanego generała Cevika Bira, oskarżonych o zmuszenie w 1997 roku
ówczesnego premiera islamisty Necmettina Erbakana do ustąpienia z urzędu.

Turecki sąd wydał w poniedziałek nakazy aresztowania kolejnych dziewięciu byłych oficerów, w tym emerytowanego generała Cevika Bira, oskarżonych o zmuszenie w 1997 roku ówczesnego premiera islamisty Necmettina Erbakana do ustąpienia z urzędu.

Łącznie do aresztu trafiło 18 z 29 osób podejrzanych w tej sprawie.

Byli oficerowie oskarżeni są o to, że zmusili w 1997 roku Erbakana do rezygnacji, ponieważ - jak pisze Associated Press - zmierzał do znacznego zwiększenia roli islamu w muzułmańskim, ale oficjalnie świeckim kraju. Gabinet Erbakana upadł, zaś akcję oficerów, która wymusiła na nim zrzeczenie się urzędu nazwano "postmodernistycznym puczem" - przypomina BBC.

Bir, dawny zastępca szefa Sztabu Generalnego i były dowódca misji pokojowej ONZ w Somalii w 1993 roku, uznawany był za jednego z najbardziej zdecydowanych krytyków radykalnego islamu.

Obecny rząd Turcji, mający islamskie korzenie, stara się zmniejszyć wpływy sił zbrojnych w kraju.

W niedzielę premier Recep Tayyip Erdogan ogłosił koniec ery przewrotów wojskowych w Turcji. Na zjeździe swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) powiedział, że "Turcja nie jest już krajem, w którym każdy, kto wstaje rano może przeprowadzić zamach stanu". Erdogan bronił też toczących się obecnie procesów przeciwko organizatorom domniemanych spisków, mających na celu obalenie rządu.

Armia turecka uważa się za strażnika świeckości i jedności republiki. W latach 1960-80 dokonała w kraju trzech zamachów stanu, a w 1997 roku zmusiła do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej.

Wojskowi, w tym wysocy rangą obecni i byli dowódcy, a także cywile są obecnie sądzeni w sprawach dotyczących organizacji nacjonalistycznej o nazwie "Ergenekon" i spisku pod kryptonimem "Młot". Ich celem miało być obalenie rządu AKP premiera Erdogana.

Ponadto na początku kwietnia rozpoczął się w Ankarze proces autorów zamachu stanu w Turcji w 1980 roku. Były prezydent Kenan Evren - symbol epoki, gdy wojsko dominowało w tureckiej polityce, i były dowódca sił powietrznych Tahsin Sahinkaya są oskarżeni o zdradę stanu.

Świeccy konserwatyści w kręgach wojskowych i cywilnych twierdzą, że ograniczając rolę wojska, reformując sądownictwo i zmieniając konstytucję rząd Erdogana dąży do wprowadzenia ustroju islamskiego. (PAP)

jhp/ ap/

11211413 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)