Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Policja zatrzymała 40 osób, w większości dziennikarzy

0
Podziel się

Około 40 osób, w większości dziennikarzy, zatrzymała we wtorek
turecka policja pod zarzutem powiązań z organizacją, która rzekomo sprzyja separatystycznemu
ugrupowaniu Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Zatrzymania to część toczącego się od 2 lat
śledztwa.

bDyRoWut

Około 40 osób, w większości dziennikarzy, zatrzymała we wtorek turecka policja pod zarzutem powiązań z organizacją, która rzekomo sprzyja separatystycznemu ugrupowaniu Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Zatrzymania to część toczącego się od 2 lat śledztwa.

W ramach blisko dwuletniego śledztwa zatrzymano setki kurdyjskich działaczy, w tym burmistrzów miast, których wybrano w demokratycznych wyborach. Zatrzymanym zarzuca się przynależność do Unii Społeczności Kurdyjskich (KCK), która zdaniem władz jest propagandowym ramieniem separatystycznej PKK. Zatrzymani odpierają zarzuty.

W Stambule funkcjonariusze zatrzymali co najmniej 35 osób, głównie dziennikarzy, w tym fotografa Mustafę Ozera z francuskiej agencji AFP.

bDyRoWuv

Również w Stambule zatrzymano ponad 10 dziennikarzy prokurdyjskiej agencji informacyjnej Dicle. Prawnik Dicle powiedziała, że w tamtejszym biurze agencji zostali tylko policjanci, którzy kopiują dokumenty i dyski twarde redakcyjnych komputerów.

W Diyarbakir - największym mieście niespokojnego regionu na południowym wschodzie kraju, zamieszkanego głównie przez Kurdów - policja zatrzymała sześć osób i przeszukała co najmniej 10 lokali Dicle. Zatrzymań dokonano również w Ankarze, Izmirze na zachodzie i w innych miastach.

Turecki serwis stacji CNN podał, że policja przeszukała biura kilku innych agencji informacyjnych w Turcji. Skonfiskowano komputery i dokumenty.

W tureckich więzieniach przebywa już ok. 70 dziennikarzy, jednak władze w Ankarze utrzymują, że zasądzone wyroki nie mają związku z ich pracą.

bDyRoWuB

Zatrzymania kolejnych dziennikarzy mogą ożywić oskarżenia wobec rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana, że próbuje uciszyć media. Obecnie jednak masowe protesty społeczeństwa nie są prawdopodobne z uwagi na duży wzrost gospodarczy w Turcji - zauważa Reuters.

W tureckich sądach toczą się już sprawy wobec 150 polityków i działaczy.

W raporcie organizacji Reporterzy bez Granic Turcja pod względem wolności mediów zajęła 138. miejsce na 178 państw ujętych w zestawieniu.

Partia Pracujących Kurdystanu jest uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. Szacuje się, że trwający od 1984 roku konflikt w tureckim Kurdystanie spowodował śmierć około 45 tys. ludzi. (PAP)

bDyRoWuC

akl/ mc/

10442450 10441404 arch.

bDyRoWuW
wiadomości
pap
KOMENTARZE
(0)