Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja prosi NATO o utrzymanie Patriotów na granicy z Syrią

0
Podziel się

Turcja poprosiła NATO o przedłużenie stacjonowania baterii
przeciwlotniczych pocisków kierowanych Patriot w pobliżu jej granicy z Syrią - poinformował w środę
przedstawiciel tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

bErSVVYR

*Turcja poprosiła NATO o przedłużenie stacjonowania baterii przeciwlotniczych pocisków kierowanych Patriot w pobliżu jej granicy z Syrią - poinformował w środę przedstawiciel tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych. *

Wniosek w tej sprawie, wysłany przez Ankarę do sekretarza generalnego NATO Anders Fogha Rasmussena, zostanie rozpatrzony przez Niemcy, Holandię i USA - czyli trzy państwa, które na początku bieżącego roku na prośbę Turcji zainstalowały na jej terytorium po dwie baterie rakiet Patriot. Miały one stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym atakiem syryjskich pocisków balistycznych. Pierwotnie zakładano, że okres ich stacjonowania trwać będzie rok.

W trakcie trwającej od marca 2011 roku zbrojnej rebelii przeciwko reżymowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada niejednokrotnie dochodziło do zażartych walk tuż przy liczącej 900 kilometrów długości granicy Syrii z Turcją. Zdarzały się też przypadki transgranicznego ostrzału, powodującego ofiary śmiertelne.

bErSVVYT

Rakiety Patriot są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych.

W rozmowie z Reuterem przedstawiciel tureckiego MSZ powiedział, że oczekuje zaakceptowania prośby Turcji przez jej sojuszników. (PAP)

dmi/ ro/

15041050 arch.

bErSVVZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)