Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turecka muzyka mistyczna na festiwalu muzyki dawnej w Jarosławiu

0
Podziel się

Turecka mistyczna muzyka z XVI i XVII wieku zabrzmiała w środę wieczorem w
bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu (Podkarpackie) w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu
Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

bEhHuvmJ

Turecka mistyczna muzyka z XVI i XVII wieku zabrzmiała w środę wieczorem w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu (Podkarpackie) w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Koncert, z którym wystąpił turecki zespół Ensemble Kudsi Erguner, odbył się z okazji 400. rocznicy urodzin Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufki Beja) - Polaka, który w XVII wieku jako młody mężczyzna został wzięty do niewoli przez Tatarów, a później sprzedany na dwór tureckiego sułtana. Tam zrobił karierę m.in. jako muzyk i oficjalny tłumacz. Jego zapisy klasycznej muzyki tureckiej są pierwszym i najważniejszym źródłem muzyki otomańskiej XVI i XVII w. Podczas wieczornego koncertu zabrzmiały przede wszystkim jego kompozycje.

W festiwalu, który potrwa do najbliższej niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów: Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski. Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywają się w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi. Zaplanowano również jeden koncert nocny.

bEhHuvmL

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna impreza łączy w sobie trzy wątki. Pierwszym z nich jest właśnie turecka mistyczna tradycja suficka, gdzie zaprezentowano kompozycje Wojciecha Bobowskiego.

Drugim wątkiem będzie misteryjny dramat na Wschodzie i Zachodzie. W ten nurt wpisuje się jedyny zachowany przykład bizantyjskiego teatru liturgicznego "Oficjum o Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym". Zaprezentuje je moskiewski zespół Sirin. Oficjum w całości zostanie pokazane po raz pierwszy od około 400 lat.

Trzeci wątek to muzyka kobiet: świecka, salonowa Barbary Strozzi, która otworzyła festiwal, oraz średniowiecznej mistyczki, wizjonerki, poetki i kompozytorki Hildegardy z Bingen.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

bEhHuvmR

W czasie trwania festiwalu odbywają się seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku biorą w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę. Natomiast chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet, wystąpi w koncercie finałowym, w którym wykona średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.(PAP)

api/ hes/ mow/

bEhHuvnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)