Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turkmenistan będzie sprzedawał Rosji gaz po wyższej cenie

0
Podziel się:

(uściślenie za AFP, że umowa pomiędzy Turkmenistanem a Rosją
obowiązywać będzie do końca 2009 roku oraz szczegóły porozumienia)

(uściślenie za AFP, że umowa pomiędzy Turkmenistanem a Rosją obowiązywać będzie do końca 2009 roku oraz szczegóły porozumienia)

5.9.Aszchabad (PAP/AFP,ITAR-TASS) - Od października cena turkmeńskiego gazu sprzedawanego Rosji wyniesie 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych surowca - poinformował we wtorek szef Gazpromu Aleksiej Miller. Poprzednia cena wynosiła 65 dolarów.

Nowa umowa, którą podpisali we wtorek w Aszchabadzie prezydent Turkmenistanu Saparmurad Nijazow i Aleksiej Miller, ma obowiązywać do końca 2009 roku. Uzgodniono, że do 1 lipca 2009 roku mają być zawarte umowy w sprawie korekty cen gazu na dalsze lata, przy uwzględnieniu koniunktury na surowiec na europejskich rynkach.

Do końca bieżącego roku Rosja otrzyma dodatkowo z Turkmenistanu 12 mld metrów sześciennych gazu, czyli w 2006 roku otrzyma ogółem 42 mld metrów sześciennych tego surowca. W latach 2007-2009 roczne dostawy turkmeńskiego gazu wyniosą 50 mld metrów sześciennych.

Nowa cena obowiązywać będzie już na dodatkowe dostawy surowca w tym roku, czyli za 12 mld metrów sześciennych gazu. Za pozostałe 30 mld metrów sześciennych kupionych w 2006 roku Rosja zapłaci jeszcze po starej cenie 65 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Już w czerwcu Turkmenistan groził wstrzymaniem dostaw gazu do Rosji, jeśli nie będzie podniesienia jego ceny. Mogłoby to postawić pod znakiem zapytania zimowe dostawy gazu do Europy przez rosyjskiego monopolistę, jakim jest koncern Gazprom.

Większość turkmeńskiego gazu Gazprom przesyła na Ukrainę. Wszelkie zahamowanie środkowoazjatyckich dostaw mogłoby też oznaczać mniej paliwa, które tranzytem przez Ukrainę jest przesyłane dalej do państw UE.

Turkmenistan jest drugim, po Rosji, producentem gazu wśród państw byłego ZSRR i jego ogromne zasoby tego surowca odgrywają coraz większą rolę polityczną. Wydobywa się tu rocznie ok. 60 mld metrów sześciennych gazu, z czego dwie trzecie sprzedaje się, głównie Gazpromowi. Niewielka część eksportu trafia do sąsiedniego Iranu. (PAP)

jo/ ap/

1310 1428 1513 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)