Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turniej
03.07.2009 18:00

Turniej rycerski i jarmark w Sandomierzu

Pokazy walk rycerskich, tańca dworskiego i prezentacje rękodzieła artystycznego to atrakcje Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa i Jarmarku Jagiellońskiego. Imprezy odbędą się w weekend w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Pokazy walk rycerskich, tańca dworskiego i prezentacje rękodzieła artystycznego to atrakcje Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa i Jarmarku Jagiellońskiego. Imprezy odbędą się w weekend w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

W sobotę na dziedzińcu Collegium Gostomianum będzie można obejrzeć turniej konny - ciężkiej jazdy rycerskiej. Na Rynku Starego Miasta widowisko historyczne poświęcone oblężeniu Sandomierza przez wojska tatarskie w 1287 roku, zaprezentuje grupa rekonstrukcji historycznych - Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Z koncertem wystąpi Chór Reprezentacyjny z Preszowa na Słowacji.

W niedzielę na starówce odbędą się turnieje łucznicze, kusznicze oraz walki na miecze i topory. Zostaną zaprezentowane pokazy taktyki i techniki walk XV-wiecznych formacji wojskowych: halabardników i pikinierów oraz dawnej artylerii. W inscenizacji "żywych szachów" zostanie odtworzona bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku. Na podstawie "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza zostanie zainscenizowana scena ścięcia Zbyszka z Bogdańca za napaść na krzyżackiego posła.

Będą pokazy tańca dworskiego, parada dworu Księstwa Sandomierskiego i rycerska. Imprezie będą towarzyszyć pokazy jazdy konnej i koncerty muzyki dawnej.

W turnieju poza miejscowymi rycerzami wystąpią grupy rekonstrukcji historycznych ze Staszowa, Nowej Dęby i Szydłowa. Wystąpi także słowacka grupa rycerska Cohors z Preszowa.

Na Jarmarku Jagiellońskim przy sandomierskim ratuszu zaprezentowane zostaną rękodzieła artystów z całej Polski. Będzie można też zobaczyć pokazy dawnych rzemiosł, m. in. kowalstwa i garncarstwa. Dla turystów przygotowano wycieczkę po mieście szlakiem jego średniowiecznych i renesansowych zabytków.

Turniej rycerski odbędzie się w Sandomierzu po raz 12. Nawiązuje do przekazów historycznych o pobycie króla Władysława Jagiełły w mieście, w drodze spod Grunwaldu do Krakowa. Pamiątką po wydarzeniu są relikwie Drzewa Krzyża Świętego ofiarowane przez władcę kolegiacie sandomierskiej - dzisiejszej katedrze - w uznaniu zasług rycerstwa sandomierskiego pod Grunwaldem.

W marcu 2009 roku Sandomierz przystąpił do organizacji turystycznej "Szlak Jagielloński". Stowarzyszenie chce promować miejscowości, które leżały na trasie podróży Jagiellonów na Litwę. Organizuje m. in. imprezy nawiązujące do jarmarków, które odbywały się w poszczególnych miastach przy okazji wizyt króla.

Sandomierz w XIV i w XV wieku był jednym z ważniejszych miejsc postojowych na trasie przejazdowej Jagiełły z Krakowa przez Lublin do Wilna. (PAP)

ban/ abe/ mow/

Tagi: turniej, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz