Notowania

wiadomości
27.04.2012 15:24

Tusk: 8 lat Polski w UE - sukces nasz i Europy

Premier Donald Tusk o ósmej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004), a także o "Europie dwóch prędkości":

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Donald Tusk o ósmej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004), a także o "Europie dwóch prędkości":

"To ośmiolecie z polskiego punktu widzenia to jest na pewno sukces - mówię i o Polsce, i o Europie. (...) Europa dzisiaj nawet chyba chwali się Polską w różnych miejscach świata, a my możemy być bardzo zadowoleni i z tych pieniędzy, które płyną z Europy i z tego, że jesteśmy traktowani bardzo serio, a polski potencjał, powody do narodowej dumy i siła państwa polskiego są większe, a nie mniejsze - jak się obawiali eurosceptycy.

UE jest lewarem do budowania dumy narodowej w większym stopniu niż się ktokolwiek mógł spodziewać. Nawet, jeśli nie wszyscy jesteśmy z dnia dzisiejszego zadowoleni, to chyba z bycia z UE (zadowolona jest - PAP) ciągle przygniatająca większość Polaków.

Europa ma dzisiaj 27 prędkości, a jeśli doliczymy Chorwację - de facto właściwie już członka Wspólnoty, to 28 prędkości. Żaden polityk europejski nie podzieli Europy według własnego widzimisię na dwie prędkości, bo dzisiaj prędkość Polski jest wyraźnie większa niż wszystkich pozostałych krajów Unii Europejskiej. A ja nie miałbym czelności powiedzieć, że Europa podzieliła sie na polską prędkość i prędkość wszystkich pozostałych.

Na pewno jest obiektywny podział na strefę euro i państwa poza euro. Tak historia się czasami toczy - dzisiaj strefa euro wydaje się mieć poważniejsze problemy niż państwa, które są poza tą strefą, ale mówię o tym bez satysfakcji. (PAP)

laz/ eaw/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz