Notowania

Tusk do biznesmenów: Będziecie witani z otwartymi rękami

Premier przekonywał indyjskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Zagraniczny kapitał wraca do nas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk przekonywał indyjskich przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju. _ W Polsce będziecie zawsze witani z otwartymi rękami _ - zapewniał *w trakcie Polsko-Indyjskiego Forum Inwestycyjnym w Bangalur na południu Indii.*

Na zdjęciu premier Donald Tusk z gubernatorem stanu Karnataką Shri Hans Raj Bhardwajem.

Uczestnikami Forum były indyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce. Swoich przedstawicieli wysłały przedsiębiorstwa z branży IT, przemysłu elektronicznego, energetycznego, gumowego, górnictwa, nieruchomości i transportu.

Forum jest jak dotąd największym spotkaniem promującym Polskę wśród indyjskich inwestorów. Jest to kontynuacja cyklicznych inicjatyw przybliżających Polskę firmom indyjskim, organizowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) od ponad trzech lat. Spotkania odbywały się na terenie całych Indii, w tym w Delhi, Bombaju, Ahmadabadzie i Bangalur.

Według Ernst&Young, Indie są ósmym inwestorem w Europie pod względem liczby nowych miejsc pracy. Do tej pory przedsiębiorcy z Azji, chętniej niż w Polsce, inwestowali w Rumunii czy Bułgarii; polski rząd chce to zmienić.

Tusk wyraził przekonanie, że Forum Inwestycyjne otworzy nowy rozdział w stosunkach polsko-indyjskich, zarówno w relacjach między państwami, jak i między firmami, ale także miedzy naszymi narodami.

_ - Mamy nadzwyczajną wspólnotę doświadczeń, wartości, które łączą obywateli Indii i Polski, mimo dalekiej odległości między naszymi krajami i różnej historii _ - zaznaczył. Jak dodał, istnieją wartości, które łączą ludzi, a takimi wartościami - według niego - jest m.in. nadzwyczajna cierpliwość i przekonanie, że przemoc nie jest dobrym sposobem na rozwiązywanie konfliktów.

Tusk przypomniał, że Polacy w dobie walki z komunizmem, gdy powstawała Solidarność, wzorowali się na indyjskich doświadczeniach, powoływali się na lekcję, jaką dał światu _ wielki nauczyciel _ Mahatma Gandhi.

_ - Między Polską i Indiami nie ma niczego, co mogłoby dzielić nasze narody _ - zapewnił premier.

fot: PAP/Radek Pietruszka _ _fot: PAP/Radek Pietruszka _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/donald;tusk;z;wizyta;w;indiach,galeria,4209,0.html)Jak dodał, Polacy żywią autentyczny szacunek do Indii - dla ich kultury, historii, ale także dla osiągnięć gospodarczych.

_ Indie są przykładem, że w kraju z ponad 1 mld mieszkańców, o niełatwej historii, możliwe są demokratyczne zmiany, które prowadzą naród indyjski do sukcesu gospodarczego _ - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak dodał, świat, w tym także Polska zazdrości Indiom sukcesu gospodarczego, ale także postępów w dziedzinie edukacji i nowych technologii. _ Jesteście jednym z najbardziej ambitnych narodów świata _ - ocenił premier.

Tusk powiedział też, że Polska i Indie, to kraje, które - mimo trudnej historii - zbudowały stabilne demokracje i w swoich regionach są stawiane za wzór stabilności politycznej.

Premier przypomniał, że w czasie polskiej prezydencji w UE w 2011 roku, odbędzie się szczyt Unia-Indie. Przekonywał indyjskich przedsiębiorców, że Polska jest jednym z liderów Unii i odgrywa w niej jedną z kluczowych ról.

_ - Polska to otwarta brama dla Indii do Europy _ - mówił Tusk. Jak dodał, takich wypróbowanych przyjaciół, jak Polska nie jest łatwo znaleźć na świecie.

Szef polskiego rządu przekonywał, że Polska i Indie stanowią wzór postępowania w czasach globalnego kryzysu finansowego. _ Nasze drogi w czasie kryzysu, to dobry wybór _ - ocenił.

Premier chwalił także możliwości gospodarcze Indii. _ Jestem gościem wielkiego mocarstwa o nieograniczonych możliwościach _ - zaznaczył.

W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum pomiędzy PAIiIZ a Konfederacją Przemysłu Indyjskiego. Celem porozumienia jest wzmocnienie współpracy obu instytucji poprzez organizację misji gospodarczych, seminariów i konferencji, wymianę doświadczeń, informacji i wiedzy.

Inwestorzy powoli, ale wracają do Polski

Kłopoty finansowe firm w ich rodzimych krajach spowodowały, że w ostatnich dwóch latach mniej chętnie szukały one sposobów rozwoju działalności za granicą. To dlatego w roku 2009 zagraniczni przedsiębiorcy zainwestowali w naszym kraju ponad 8 miliardów euro mniej niż w 2007.

Źródło: NBP

W pierwszej połowie 2010 roku inwestycje zagraniczne były o 75 proc. większe niż w tym samym okresie 2009 - wyniosły 5,3 miliardów euro. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) przez pierwsze sześć miesięcy tego roku zakończyła 29 nowych inwestycji o wartości 377 mln euro.To prawie trzy razy więcej projektów niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Źródło: NBP

- _ Ta pozytywna tendencja utrzymuje się też w początkach drugiej połowy roku _ - mówi prezes zarządu PAIiIZ Sławomir Majman. - _ Dziś z wielkim trudem walczy się o każde pół miliarda euro, więc nawet wynik o 2 miliardy euro wyższy niż w poprzednim roku będzie wielkim sukcesem _ - dodaje.

U podłoża powrotu zainteresowania inwestycyjnego naszym krajem leżą dwa powody: nasz wzrost gospodarczy i relatywnie ciągle niskie zadłużenie finansów publicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t15472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/koniec;kryzysu;-;zagraniczni;inwestorzy;wracaja;do;polski,61,0,669245.html) Koniec kryzysu - zagraniczni inwestorzy wracają do Polski Powrót zagranicznych inwestycji do Polski da budżetowi w przyszłym roku 5 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t12740.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/czym;ukraina;wabi;polskie;firmy,76,0,358988.html) Czym Ukraina wabi polskie firmy Tania i wykwalifikowana siła robocza, to dla inwestorów zagranicznych główny atut Ukrainy .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t90648.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/polacy;zainwestowali;na;ukrainie;864;mln;dolarow,253,0,593149.html) Polacy zainwestowali na Ukrainie 864 mln dolarów Najgorszy był rok 2008. Wtedy wydaliśmy 30 mln dolarów. 2009 r. był co najmniej sześć razy lepszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t89380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bylismy;rumunia;bedziemy;indiami;europy,98,0,577890.html) Byliśmy Rumunią, będziemy Indiami Europy Zagraniczni inwestorzy potrafią zaskoczyć. Hyundai chciał, by prezydencki samolot latał po ich prezesa do Frankfurtu.
Tagi: inwestycje zagraniczne w polsce, kapitał, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz