Notowania

wiadomości
13.03.2011 12:42

Tusk: jesteśmy gotowi do pomocy Japonii

Premier Donald Tusk zadeklarował w niedzielę, że Polska jest gotowa do udzielenia pomocy ratowniczej Japonii, gdzie dwa dni temu miało miejsce silne trzęsienie ziemi i wywołane przez nie tsunami.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Donald Tusk zadeklarował w niedzielę, że Polska jest gotowa do udzielenia pomocy ratowniczej Japonii, gdzie dwa dni temu miało miejsce silne trzęsienie ziemi i wywołane przez nie tsunami. *

"Jesteśmy przygotowani przede wszystkim z pomocą ratowniczą, bo każdy powinien dawać to, co potrafi najlepiej () Więc jeśli będzie tylko sygnał tych, którzy koordynują na miejscu akcję ratunkową, że jest potrzebne to, co mamy do zaoferowania, to natychmiast tam się znajdziemy. Japończycy wiedzą co deklarujemy i że jesteśmy gotowi" - powiedział dziennikarzom w Gdańsku szef rządu.

Premier zaznaczył, że chciałby uniknąć sytuacji, która miała miejsce podczas trzęsienia ziemi na Haiti.

"Tam wysyłano pomoc nie zawsze z sensem, bo przecież to nie chodzi o demonstrowanie tu u siebie: +zobaczcie jacy jesteśmy dobrzy+, tylko żeby naprawdę pomóc tam ludziom" - dodał Tusk.

W piątek północno-wschodnią Japonię nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 140 lat. Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży wyspy Honsiu, na której leży również Tokio. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały falę tsunami, która osiągała wysokość nawet 10 metrów i zmiatała z powierzchni budynki oraz samochody. Nadal dochodzi do silnych wstrząsów wtórnych.

Jak podała w niedzielę japońska telewizja NHK na skutek trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami mogło zginąć ponad 10 tys. ludzi. Pomoc Japonii zaoferowało prawie 70 krajów i kilka organizacji międzynarodowych.

Na miejsce przybywają kolejne ekipy ratunkowe. (PAP)

rop/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz