Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: koalicja będzie szukać wspólnych kandydatów do Senatu

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje od polityków PSL
#

# dochodzą informacje od polityków PSL #

12.05. Sandomierz (PAP) - Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że koalicyjne PO i PSL będą szukać okręgów, gdzie możliwe będzie wystawienie wspólnych kandydatów do Senatu. Nie wykluczył poparcia PO dla kandydatów niezależnych, takich jak Włodzimierz Cimoszewicz.

Szef rządu, który odwiedził w czwartek tereny popowodziowe, w Sandomierzu był pytany o możliwą koalicję PO-PSL w jesiennych wyborach do Senatu, gdzie obowiązywać mają jednomandatowe okręgi wyborcze.

"Jeśli chodzi o Senat i współpracę z PSL, uważam to za rzecz absolutnie rozsądną" - mówił Tusk. "Z PSL będziemy szukali takich miejsc, gdzie można mieć wspólnego kandydata" - zapowiedział premier.

Jak podkreślił, zna ludzi wartych poparcia, "nie tylko z PSL czy PO, ale też wśród aktualnych senatorów, których warto poprzeć". "Nawet jeśli nie mają wiele wspólnego z moją formacją polityczną" - dodał.

Jak mówił, takim przykładem - "pozytywnym i interesującym" - jest obecny senator niezależny, były premier z SLD Włodzimierz Cimoszewicz. "Z którym niewiele mnie łączy w sensie poglądów czy przeszłości, ale jest człowiekiem odpowiedzialnym i gdyby to ode mnie zależało, to bym wspierał tego typu kandydatów, także niezależnych" - powiedział.

"Nie dlatego, aby oni później byli w PO, tylko dlatego, żeby obywatelski nurt w Senacie był jak najmocniejszy" - argumentował Tusk.

Jak zaznaczył, okręgi jednomandatowe, które zostały wprowadzone w wyborach do Senatu, "są także po to, aby zasiadali tam najlepsi".

Marszałek Sejmu i wiceszef PO Grzegorz Schetyna ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że Cimoszewicz jest bardzo dobrym senatorem, z wielkim doświadczeniem. "Takie osoby są potrzebne w polskim Senacie. To (poparcie dla Cimoszewicza w wyborach do Senatu - PAP) będzie decyzją struktur regionalnych na Podlasiu. Myślę, że być może będzie coś na rzeczy" - dodał.

Także politycy PSL potwierdzają, że obie partie prowadzą rozmowy w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów do Senatu. Ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii PAP dowiedziała się, że już w trzech województwach ustalenia zostały zakończone, a reszta ma być dopięta w przyszłym tygodniu.

Według polityka PSL, partie ustaliły, że 80 proc. kandydatów do Senatu będzie pochodzić z PO, a reszta ze Stronnictwa. Zdaniem źródła z wyliczeń koalicyjnych partii wynika, że to może dać PO i PSL około 70 mandatów w Senacie, z czego ludowcy będą mieli około 12 - 15 senatorów. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla PSL, które przy samodzielnym starcie w wyborach do Senatu, mogłoby według szacunków ludowców, liczyć maksymalnie na 6 mandatów. (PAP)

pat/ ajg/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)