Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: lepiej, gdy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego

0
Podziel się:

Lepiej, gdy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego, ale
autonomia prokuratury nie może być autonomią prokuratora od jego zwierzchnika, gdy chce on wymusić
lepszą pracę - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

bECizEBh

Lepiej, gdy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego, ale autonomia prokuratury nie może być autonomią prokuratora od jego zwierzchnika, gdy chce on wymusić lepszą pracę - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że "autonomia prokuratury powinna być autonomią od nacisków politycznych". "Jestem w kontakcie z prokuratorem generalnym, jeśli chodzi o Ustawę o prokuraturze (...) bardzo byśmy chcieli, żeby były narzędzia ustawowe, które umożliwiają dyscyplinowanie prokuratorów" - powiedział.

"Ponieważ jestem przekonany, chociaż często na tym tracę jako premier, że jest lepiej, kiedy prokuratura jest niezależna od czynnika politycznego, to najlepiej byłoby w takim razie wyposażyć prokuratora generalnego w narzędzia, które umożliwią mu większe dyscyplinowanie podwładnych" - zaznaczył Tusk.

bECizEBj

Od ponad dwóch lat trwają prace nad nowymi przepisami regulującymi funkcjonowanie prokuratury. Projektowane regulacje mają zastąpić dotychczasową - pochodzącą z 1985 r. i wielokrotnie nowelizowaną - ustawę o prokuraturze.

Przewidziano m.in. wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny odnosiłby się do nich, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury.

"Projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na przyjęcie przez rząd, na razie nie ma decyzji kiedy stanie on na rządzie" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

Tusk, odpowiadając na pytania dziennikarzy, nawiązał także do wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego. "Minister Królikowski jest - w ocenie wielu obserwatorów - ministrem kontrowersyjnym, ma jakieś twarde przekonania, pisze książki, et cetera, ale jeśli chodzi o jego udział w pracy nad zmianami w przepisach o prokuraturze, ja nie mam zastrzeżeń do jego pracy, pracowitości i nastawienia" - zaznaczył premier.

bECizEBp

W piątek w radiu TOK FM poseł PO Andrzej Halicki, mówiąc o Królikowskim, ocenił, że "jego poglądy, postawa, a także to, co czynił już jako doradca Jarosława Gowina, (...) jest całkowicie sprzeczne z tym, co jest istotą myślenia w Platformie, nawet jeżeli ona jest wielonurtowa". Dodał, że minister Biernacki powinien zwolnić Królikowskiego. Biernacki - cytowany przez TOK FM - odpowiedział: "Czy jeżeli ktoś ma swoje poglądy, to nie może pełnić określonych funkcji?".

Ostatnio komentarze wywołała wydana niedawno książka pt. "Bóg jest większy", będąca wywiadem, jaki Królikowski przeprowadził z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem. "Na wywiad ten namawiałem księdza arcybiskupa Hosera od kilku lat, będąc pewnym, że to, co ma do przekazania, sposób, w jaki potrafi mówić o Panu Bogu, powinno być poznane przez ludzi, którzy szukają dobra i sensu" - napisał Królikowski w przedmowie do tej książki. (PAP)

mja/ kfk/ bno/ jra/

bECizEBK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)