Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest atakiem na Kościół

0
Podziel się:

Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem
podatkowym nie jest atakiem na Kościół - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że to
rozwiązanie sprawi, że o finansowaniu związków wyznaniowych będą decydowali ich wierni.

*Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że to rozwiązanie sprawi, że o finansowaniu związków wyznaniowych będą decydowali ich wierni. *

"Od momentu, kiedy ustawa (znosząca Fundusz Kościelny - PAP) wejdzie w życie, to wierni - płatnicy podatków, obywatele będą decydowali, ile pieniędzy będą miały Kościoły, i jakie Kościoły będą dysponowały tymi funduszami" - powiedział dziennikarzom Tusk.

"Chodzi o to, żeby to nie premier, czy Sejm rozstrzygali, ile pieniędzy trafia na Kościoły, tylko, żeby ludzie swoją autonomiczną decyzją decydowali o tym, ile Kościół ma pieniędzy" - dodał premier.

Podkreślił, że udało się osiągnąć kompromis, który polega na tym, że Kościoły zaakceptowały likwidację Funduszu. Jak mówił, elementem kompromisu jest także ustalenie wysokości odpisu podatkowego. "To nie znaczy, że musimy 0,5 proc. zapłacić na Kościoły" - zaznaczył Tusk. Dodał, że decyzję w tej sprawie będą podejmowali wierni.

Premier poinformował, że zmiany nie będą rewolucyjne, dlatego wprowadzony zostanie okres próbny, w którym państwo będzie uzupełniało ewentualny brak środków na ubezpieczenia duchownych. Jak mówił, dotyczy to przede wszystkim mniejszych Kościołów.

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.

Na rządowe propozycje zgadzają się także mniejsze Kościoły i związki wyznaniowe, choć podkreślają, że wymagają one jeszcze doprecyzowania i dyskusji. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie jest zainteresowany odpisem podatkowym. Oczekuje zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu Kościelnego.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W latach 2014-2016 państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do tej ustawy, Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie. (PAP)

pro/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)