Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk ma ofertę dla UE: Poprzemy bankructwa państw

0
Podziel się:

Takiego mechanizmu chcą Niemcy. Polska chce zmiany sposobu liczenia długu publicznego.

Tusk ma ofertę dla UE: Poprzemy bankructwa państw
(kprm.gov.pl)

**_ - W zamian za uwzględnienie kosztów reform emerytalnych w długu publicznym Polska nie wyklucza w ramach reformy zasad budżetowych UE poparcia postulatu Niemiec co do sankcji i kontrolowanego bankructwa zbyt zadłużonego państwa _- powiedział premier Donald Tusk.

Do polskiego postulatu, zgłoszonego wspólnie z grupą dziewięciu państw, wciąż nie udało się jednak przekonać innych, zastrzeżenia zgłaszają m.in. Niemcy. _ - Rozumieją naszą argumentację, ale nie powiem, że sprawa jest załatwiona. Musimy poczekać przynajmniej do końca roku, żeby widzieć, jak to się skończy _ - powiedział Tusk.

Tusk, już podczas poprzedzającego szczyt UE spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, naciskał na zmianę metodologii liczenia długu publicznego, tak by uwzględniać koszty przeprowadzonych reform emerytalnych.

_ - Herman Van Rompuy dowiedział się, że Wyszehrad jest jednolity w swoim poglądzie. Z Niemcami znajdujemy kilka bardzo wyraźnie wspólnych punktów. Jesteśmy za solidnymi sankcjami i instrumentami dyscyplinującymi zachowania finansowe. Nie wykluczam, że bylibyśmy w stanie wesprzeć też radykalny postulat dotyczący możliwości bankructwa państwa, jeśli jest niewypłacalne, ale oczekujemy wsparcia, jeżeli chodzi o polskie postulaty _ - powiedział premier.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t90168.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;mowi;o;planie;naprawy;finansow;publicznych,123,0,582011.html) Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych

Niemcy, choć wyrażały zrozumienie dla postulatu dziewięciu krajów, to nie kryły sceptycyzmu co do jego przyjęcia, obawiając się, że uruchomi to lawinę nowych postulatów ze strony innych państw UE. _ - Mam duże zastrzeżenia.(...) To trudna dyskusja, która mogłaby prowadzić do osłabienia Paktu Stabilności i Wzrostu _ - mówiła kanclerz Angela Merkel kilka tygodni temu Berlinie.

W maju, gdy strefa euro musiała ratować zadłużoną Grecję, Niemcy w ramach propozycji wzmocnienia dyscypliny finansowej w UE zaproponowały zaostrzenie kar dla krajów łamiących zasady unii walutowej. W najtrudniejszych przypadkach postulowały nawet możliwość kontrolowanego bankructwa członka UE.

Premier Tusk przyznał, że na razie _ nie wszyscy się zgadzają, ale krok po kroku idziemy do przodu _. Hermanowi Van Rompuyowi miał powiedzieć w czwartek, że Polska nie zgodzi się na inne elementy przygotowywanego przez grupę zadaniową pakietu reform budżetowych UE, jeśli nie zostaną uwzględnione polskie postulaty.

_ - Jak powiedziałem mu, że nie zgadzamy się na to czy to, bo najpierw musimy zrobić to i to, to miał minę człowieka myślącego, trochę zafrasowanego, ale rozumiejącego _ - oznajmił. _ - Jeśli uda nam się osiągnąć zamierzone efekty, to wreszcie prawda wyjdzie na jaw, że polski dług i deficyt są mniejsze niż w wielu innych rozwiniętych krajach europejskich właśnie dlatego, że my zainwestowaliśmy w reformę emerytalną _ - przekonywał szef rządu.

Według źródeł dyplomatycznych, to sam Belg wywołał temat na spotkaniu z premierami Grupy Wyszehradzkiej, informując ich o swym sceptycyzmie w sprawie poparcia partnerów w UE co do zmiany liczenia długu.

Według polskiego resortu finansów, obecna unijna metodologia liczenia długu jest krzywdząca dla krajów, które - tak jak Polska - w 1999 r. przeprowadziły reformę systemu emerytalnego. Gdyby nie reforma, dług publiczny wyniósłby w Polsce 40 proc. PKB i bylibyśmy w pierwszej piątce krajów UE z najniższym długiem - uważa resort finansów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t110897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;naciskal;na;rompuya;mial;mine;czlowieka;myslacego,46,0,676654.html) Tusk naciskał na Rompuya: Miał minę człowieka myślącego

Te kraje, które przeprowadziły reformę systemu emerytalnego (w efekcie czego ujawniły dodatkową część długu), już teraz pokazują część przyszłych zobowiązań wobec emerytów, mają wyższy dług i większe koszty jego obsługi, a tym samym większy deficyt.

Na szczycie UE Van Rompuy zdał przywódcom relację z pracy kierowanej przez niego grupy task force w sprawie wzmocnienia dyscypliny budżetowej i zarządzania gospodarczego w Unii. Grupa zadaniowa powstała wiosną, w apogeum kryzysu greckiego, grożącego destabilizacją całej strefy euro.

Kraje zgodziły się, że potrzebne są daleko idące reformy zasad budżetowych, a nawet nowe sankcje dla niesubordynowanych krajów, które z niewystarczającą determinacją walczą z nadmiernym deficytem i długiem publicznym. Na razie z wielu zapowiadanych reform udało się przyjąć tylko tzw. europejski semestr, czyli procedurę sprawdzania co roku wiosną w Brukseli projektów budżetów narodowych, zanim zostaną one przyjęte przez parlamenty. Wciąż nie udało się porozumieć w sprawie rodzaju sankcji.

_ - Polska jest rzecznikiem możliwie szybkiego wprowadzenia mechanizmu, który będzie dyscyplinował finansowo całą UE. Jesteśmy jednym z tych krajów, który bardzo twardo stawia potrzebę zbudowania tego mechanizmu dla całej UE, a nie tylko strefy euro i ten punkt widzenia jest szanowany, chociaż wszyscy podkreślają potrzebę jednak budowania dwóch etapów _ - powiedział Tusk.

Ten pogląd potwierdził szef Rady Europejskiej. _ - Kontynuujemy pracę nad finansowymi i niefinansowymi sankcjami, biorąc pod uwagę elementy prawno-konstytucyjne, praktyczne i polityczne. Prawdopodobnie sankcje finansowe w pierwszej fazie będą skoncentrowane na strefie euro, a w drugim etapie na wszystkich krajach. Dyskusje trwają _ - powiedział Herman Van Rompuy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;dlug;publiczny;nie;przekroczy;55;proc;pkb,177,0,627633.html) Rząd: dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB Kotecki: przez najbliższe dwa lata dług urośnie, ale nie przekroczymy progu bezpieczeństwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t93105.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;wzrosl;w;2009;r;do;51;procent,195,0,602307.html) Dług publiczny wzrósł w 2009 r. do 51 procent Program konwergencji zakłada, że w 2012 roku wyniesie on 55,8 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t88843.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dopiero;balcerowicz;zaczal;sprzatac;po;gierku,159,0,574111.html) Dopiero Balcerowicz zaczął sprzątać po Gierku Spłata PRL-owskiego zadłużenia kosztowała nas 20 lat i 22 mld dolarów. III RP tworzy nowe długi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)