Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk: nie ma zagrożenia powodzią; koszt ubiegłorocznej - 3 mld zł

0
Podziel się

Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią; przygotowuje się zmiany
dot. odpowiedzialności za zabezpieczenie przed nią; walka z powodzią w ub.r. kosztowała 3 mld zł -
mówił w piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk.

bEihxqSZ

Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią; przygotowuje się zmiany dot. odpowiedzialności za zabezpieczenie przed nią; walka z powodzią w ub.r. kosztowała 3 mld zł - mówił w piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk.

Nie ma zagrożenia powodzią; rząd przygotowuje zmiany dotyczące odpowiedzialności za utrzymanie wałów przeciwpowodziowych - poinformował w piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk.

Tematami dwugodzinnego spotkania, któremu przewodniczył premier, była sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w kraju i poziom zagrożenia powodziowego. W posiedzeniu RZZK uczestniczyli m.in. szef MSWiA Jerzy Miller i minister obrony narodowej Bogdan Klich.

bEihxqTb

"W gotówce mniej więcej 3 mld zł kosztowało nas do tej pory akcja ratunkowa, likwidowanie szkód powodziowych, pomoc ludziom, ta materialna, gotówkowa, także w infrastrukturze gmin" - powiedział po spotkaniu premier. Podkreślił, że jest to zarówno dramat ludzi, którzy ponieśli ogromne straty, jak i dramat finansowy w skali państwa.

Tusk powiedział, że rząd będzie dążył do tego, by jak najszybciej zostały przyjęte zmiany ustawowe jasno określające odpowiedzialność za wały przeciwpowodziowe i rzeki. Jak wyjaśnił, takie zmiany zostały już opracowane przez ministrów: spraw wewnętrznych i administracji oraz środowiska. "Ten projekt będzie szybko konsultowany, będziemy chcieli jeszcze w tym sezonie uzyskać od parlamentu gwarancję szybkich prac, aby ten projekt przyniósł efekt, jakiego oczekujemy - jednolitą, jasną, klarowną odpowiedzialność za wały i rzeki" - podkreślił.

Jak dodał premier, odpowiedzialność taką - w myśl opracowywanej regulacji - ponosiliby w znacznym zakresie wojewodowie. "Jednym z głównym problemów, jak państwo pamiętacie, był niezwykle skomplikowany system prawny, jaki w Polsce pozostawał przez ostatnie 20 lat. Nie było w nim takiej jasnej, klarownej odpowiedzialności" - powiedział Tusk.

Poinformował również, że uczestnicy piątkowego posiedzenia poinformowali go m.in., iż we wszystkich zbiornikach retencyjnych jest obecnie wyższy poziom rezerwy powodziowej niż rok temu. Zaznaczył, że będzie jednak oczekiwać precyzyjnej odpowiedzi, czy ta większa rezerwa pozwoli osłabić siłę ewentualnej fali powodziowej. (PAP)

bEihxqTh

gdyj/ pz/ gma/

bEihxqTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)