Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o wizycie premiera Japonii: gospodarka i promocja Europy Środkowej

0
Podziel się:

Wizyta premiera Japonii Shinzo Abe w dniach 15-16 czerwca w Warszawie
będzie koncentrować się na tematach gospodarczych i promocji regionu Europy Środkowo-Wschodniej -
zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.

*Wizyta premiera Japonii Shinzo Abe w dniach 15-16 czerwca w Warszawie będzie koncentrować się na tematach gospodarczych i promocji regionu Europy Środkowo-Wschodniej - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. *

Szef japońskiego rządu weźmie w Warszawie udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. inwestycji japońskich w Europie Środkowej.

W sobotę premier Japonii z małżonką będzie uczestniczył w wydarzeniu kulturalnym "Cool Japan"; w niedzielę ma zaplanowane spotkanie dwustronne z szefem polskiego rządu w kancelarii premiera, następnie na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z Shinzo Abe.

Shinzo Abe towarzyszyć będą wiceministrowie: spraw zagranicznych, gospodarki, transportu i turystyki.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu Tusk zwrócił uwagę, że gdy zapraszał premiera Japonii do złożenia wizyty w Polsce funkcję tę pełnił jeszcze poprzednik Shinzo Abe. "Okazało się, że dla Japonii zaproszenie do Warszawy było na tyle istotne, że premier Abe potwierdził chęć wizyty w Polsce" - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył, Polska "prowadząc prace Grupy Wyszehradzkiej stara się nakłonić przywódców z różnych części świata, by tę część Europy potraktowali priorytetowo". "Także z tego względu, że jesteśmy najbardziej obiecującym regionem w UE, jeśli chodzi o możliwości inwestycyjne" - dodał Tusk. Dlatego - jak mówił - cieszy się, że w trakcie wizyty japońskiego premiera odbędą się rozmowy nie tylko bilateralne, ale z całą Grupą Wyszehradzką.

"Dla nas jest ważne, by nie tylko Chiny, ale także Japonia, Korea Płd. oraz inne potęgi gospodarcze z innych regionów świata zaczęły patrzeć na Warszawę jako realne, powstające na naszych oczach centrum inwestycyjne i centrum finansowe dla całego regionu" - powiedział Tusk.

Jednym z ważniejszych tematów na szczycie V4 ma być umocnienie stosunków ekonomicznych między Japonią a państwami Grupy Wyszehradzkiej. Strona japońska przekonuje, że szybkie podpisanie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią, będzie korzystne również dla polskiej gospodarki i krajów Grupy.

W listopadzie 2012 r. Rada UE dała zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią, dzięki któremu unijny eksport do Japonii może zwiększyć się o ponad 30 proc., podczas gdy eksport japoński do UE o ponad 20 proc. Szacuje się, że w efekcie porozumienia w Unii Europejskiej może powstać 420 tys. nowych miejsc pracy. (PAP)

ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)