Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o wnioskach do TS dla Kaczyńskiego i Ziobry: to nie rewanż

0
Podziel się:

Złożenie wniosków o Trybunał Stanu nie jest formą rewanżu na Jarosławie
Kaczyńskim ani Zbigniewie Ziobrze - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że -
według jego wiedzy - wnioski zostały złożone przez posłów z różnych ugrupowań, nie tylko z PO.

Złożenie wniosków o Trybunał Stanu nie jest formą rewanżu na Jarosławie Kaczyńskim ani Zbigniewie Ziobrze - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że - według jego wiedzy - wnioski zostały złożone przez posłów z różnych ugrupowań, nie tylko z PO.

"Nie będąc entuzjastą przesadnym tego wniosku, nie traktowałbym go jako rewanżu; po to są Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu, by tego typu kwestie prawne rozstrzygać, jeśli pojawiły się zasadnicze wątpliwości" - powiedział premier podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak dodał, nie zapoznał się jeszcze z treścią tych wniosków.

Premier podkreślił jednocześnie, że "gdyby była możliwość zawarcia takiego pokoju w Polsce, odpuszczenia sobie wszystkich pretensji i win" to byłby "pierwszym rzecznikiem tego, by polityka w Polsce była nacechowana mniejszymi emocjami i mniejszą agresją".

Zaznaczył, że wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry zostały złożone - według jego wiedzy - nie tylko przez posłów PO, ale także przez członków pozostałych ugrupowań, w tym członków komisji, która badała sprawę Barbary Blidy. "Z tego co wiem, posłowie wszystkich ugrupowań byli równie zdeterminowani co do tego, że doszło do naruszenia przepisów konstytucji i dobrego obyczaju w czasie tej niesfornej nagonki, która zakończyła się tragiczną śmiercią Barbary Blidy" - powiedział szef rządu.

W ubiegły czwartek szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował PAP, że Platforma złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Oba wnioski zostały na początku października przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie pod wnioskiem podpisało się ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD. (PAP)

wni/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)