Notowania

powódź 2010
18.06.2010 11:57

Tusk obiecuje: Nowe domy w Lanckoronie pod koniec 2011 r.

Premier podkreśla, że chce, aby ludzie nie stracili na powodzi, ale - dodał też - nie zarobią na niej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Premier podkreśla, że chce, aby ludzie nie stracili na powodzi, ale - dodał też - nie zarobią na niej. *

Szef rządu i minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller odwiedzili Lanckoronę, gdzie m.in. rozmawiali z jej mieszkańcami poszkodowanymi przez powódź.

Po ulewnych deszczach z powodu osuwisk w Lanckoronie zniszczonych zostało 90 domów. 40 będzie musiało być rozebranych. Co do 27 z nich Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał już decyzję, że nie nadają się do zamieszkania.

_ - Środki na odbudowę mieszkań się znajdą, nie w jakimś super standardzie, ale w takim, który pozwala na zamieszkanie w godnych warunkach. To sfinansujemy w całości. Potrzebna jest też - jeśli macie ją w sobie - akceptacja dla tego działania, tak żeby przyjąć wspólny sposób postępowania _ - powiedział Tusk.

Premier poinformował, że w przypadku Lanckorony i kilku innych miejsc w Polsce - jeśli taka będzie wola mieszkańców - zostanie podjęta decyzja o przeniesieniu danego osiedla na inne miejsce. Jak dodał, w takim wypadku, mieszkańcy Lanckorony, nie będą musieli wypełniać wniosków o pomoc do wysokości 100 tys. zł, bo - jak zauważył szef rządu - za te pieniądze nie uda się odbudować domów._ _

[

Powódź 2010 w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

_ - Musimy wspólnie postanowić, że - jeśli budujemy nowy dom dla każdego z państwa - to wtedy niestety, to trzeba uznać, że poprzedni dom nie będzie już miejscem do zamieszkania _ - dodał premier na spotkaniu z powodzianami.

Tusk ocenił, że jest szansa, aby każdy, kto stracił dom, pod koniec przyszłego roku już mieszkał w nowym domu o standardzie podobnym do średniej tego, co mieszkańcy stracili.

_ - Będziemy finansowali tylko średni standard, taki, którzy inni też dostaną _ - zaznaczył. _ Chcemy zapewnić wszystkim nie najgorszy pod względem i wyglądu, i komfortu standard mieszkań w 100 procentach sfinansowany przez nas _ - zapowiedział.

_ - Rząd będzie finansował wszystko to, co straciliście. Wspólnie zastanowimy się, jak zdobyć dodatkowe fundusze na poprawę sytuacji in plus, w porównaniu do tego, co było przed powodzią, przed osuwiskami. Gmina otrzyma także środki na to, żeby naprawić to, co nie jest prywatne, tylko samorządowe _ - zapowiedział Tusk.

Do Lanckorony trafiło już 10 mln zł. A według szacunków straty bezpośrednie w gminie wyniosły 17 mln. Premier ocenił też, że Lanckorona może być przykładem dla całej Polski - jeśli chodzi o pomoc dla powodzian. Jak mówił, _ Lanckorona jest miejscem, z którego chcielibyśmy zrobić model dobrego i skutecznego działania po klęsce powodzi, czy towarzyszącej jej klęsce osuwiskowej _.

Tusk podkreślał, że chce, by ludzie nie stracili na powodzi. _ Ale też - mówię uczciwie - nie zarobią na powodzi _ - zastrzegł. _ Jak ktoś będzie chciał zarobić tu, to będzie chciał wszędzie indziej w Polsce i wtedy popłyniemy nie z wodą, tylko z pieniędzmi już kompletnie _ - tłumaczył.

Premier zastrzegł, że nie może być tak, że ktoś dostaje mieszkanie, czy domek o wartości około 300 tys. na działce, gdzie powstaje osada, a inna osoba mówi: _ nie, mi to nie odpowiada wybudujcie mi dom na mojej działce za 1 mln zł _.

_ - Wyliczymy jak wygląda średni koszt miejsca zamieszkania, które odpowiada dość wysokim standardom, wycenimy jaka jest tego wartość, jeśli ktoś nie chce tam mieszkać i buduje sobie dom na własnej działce, dostanie tyle, ile warte jest to mieszkanie i nic więcej _ - powiedział Tusk.

_ _ZOBACZ TAKŻE:

* [ Firmy po powodzi dostaną pomoc rządu ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/firmy;po;powodzi;dostana;pomoc;rzadu,43,0,634155.html )
* [ Strażacy o powodzi: 19 ofiar, 30 tys. ewakuowanych ]( http://news.money.pl/artykul/strazacy;o;powodzi;19;ofiar;30;tys;ewakuowanych,136,0,633480.html )
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz