Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: obniżenie VAT w 2014 r. wydaje się mało prawdopodobne

0
Podziel się:

#
Dochodzi stanowisko resortu finansów i opinia eksperta
#

# Dochodzi stanowisko resortu finansów i opinia eksperta #

26.03. Warszawa (PAP) - Obniżenie VAT w 2014 r. wydaje się mało prawdopodobne - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Jego zdaniem do tematu obniżki VAT można będzie wrócić, jeżeli w drugiej połowie roku poprawi się sytuacja w finansach i gospodarce.

"Musiałaby nastąpić radykalna poprawa w drugiej połowie roku, żebyśmy obniżyli VAT. Dzisiaj wydaje się to bardzo mało prawdopodobne (...). Wypowiedź wiceministra Cichonia była przesadnie optymistyczna, biorąc pod uwagę to, co się dzieje dzisiaj w gospodarce i finansach Polski i Europy. Jeśli w drugiej połowie roku odnotujemy wyraźną poprawę, większą niż się można spodziewać, to do tematu wrócimy" - powiedział premier.

W połowie marca wiceminister finansów Janusz Cichoń powiedział - pytany, czy MF rozważa utrzymanie w 2014 r. podstawowej stawki VAT na poziomie 23 proc. - że "sytuacja jest dynamiczna". "Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wrócimy do stawki 22 proc." - zaznaczył Cichoń.

Wiceminister poinformował, że jeśli chodzi o sytuację dochodową, to do resortu płyną niepokojące sygnały, ale MF jest przekonane, że to się zmieni w najbliższych miesiącach, a w drugim półroczu nastąpi wyraźne ożywienie. "Skutkiem tego będzie poprawa sytuacji dochodowej. Nic nadzwyczajnego tak naprawdę jeśli chodzi o dochody się nie dzieje, choć sygnały są lekko niepokojące" - wskazał wiceminister. Dodał, że konsekwencje dla budżetu może mieć niska inflacja. "To jest kwestia, która będzie wymagała też rozważenia. W konsekwencji niższej inflacji spodziewać się możemy też nieco niższych dochodów" - ocenił Cichoń.

VAT do obecnego poziomu podniesiono na trzy lata w drodze tzw. ustawy okołobudżetowej (znowelizowała ona ustawę o VAT) związanej z budżetem na 2011 r. Zgodnie z nią w okresie od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. stawki 22 proc. i 7 proc. zostały podniesione odpowiednio do 23 proc. i 8 proc. Jednocześnie wprowadzono nową stawkę na poziomie 5 proc. dla podstawowych produktów żywnościowych. Zgodnie z ustawą w 2014 r. stawki VAT mają wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła 55 proc.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami resortu finansów relacja długu publicznego do PKB powinna w 2012 r. kształtować się poniżej 53 proc. (wg polskiej metodologii). "Tym samym rok 2012 jest pierwszym rokiem, w którym odwrócony został rosnący trend relacji długu publicznego do PKB. W 2011 r. relacja długu do PKB według polskiej metodologii wyniosła 53,5" - wyjaśniło MF.

W informacjach przekazanych PAP ministerstwo podało, że ustawa o VAT przewiduje, że jeżeli w latach 2011-2013 dług publiczny nie przekroczył 55 proc. PKB, to obniżenie stawek VAT w 2014 r. nastąpi bez konieczności nowelizacji ustawy o VAT.

Resort poinformował ponadto, że zgodnie z metodologią unijną w 2012 r. dług Polski spadł o 0,8 punktu proc. PKB i jesteśmy pod tym względem na pierwszym miejscu wraz ze Szwecją i Danią (dane te nie uwzględniają Grecji, której dług został zrestrukturyzowany i Węgier, gdzie znacjonalizowano OFE)
. "Natomiast biorąc pod uwagę środki pieniężne, które zgromadziliśmy "na zapas", nasz dług na koniec 2012 r. był niższy jeszcze o dodatkowe 0,7 proc. PKB" - dodano.

Menedżer z firmy doradczej Crido Taxand Agata Rutkowska poinformowała PAP, że dane dotyczące relacji długu do PKB muszą być ogłoszone przez ministra finansów do końca maja. "Jeżeli Ministerstwo Finansów chciałoby utrzymać stawki na obecnym poziomie, wówczas musiałaby nastąpić nowelizacja ustawy o VAT, gdyż aktualne jej brzmienie pozwala na podwyższenie stawek wyłącznie w przypadku przekroczenia wskazanej relacji długu publicznego do PKB" - powiedziała.

Według niej, jeśli nowelizacji ustawy nie będzie, a dług w 2012 r. wyniósł mniej niż 55 proc., to w 2014 r. nastąpi powrót do stawek obowiązujących przed rokiem 2011, tj. 22 proc. i 7 proc. Rutkowska zwróciła uwagę, że ewentualna obniżka dotyczyłaby tylko stawek 23 proc. i 8 proc.

"Stawka 5 proc. nie zostanie obniżona do poziomu 3 proc., gdyż stosownie do regulacji unijnych, dopuszczalna minimalna obniżona stawka VAT to 5 proc., a wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy dla stawki 3 proc. na nieprzetworzone produkty rolne, upłynął w 2010 r." - dodała. (PAP)

mmu/ wkr/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)