Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk po wyroku ws. Papały: byłbym powściągliwy w oskarżaniu Seremeta

0
Podziel się:

Byłbym powściągliwy w rzucaniu oskarżeń, szczególnie pod adresem
prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany o
konsekwencje personalne po wyroku ws. zabójstwa gen. Marka Papały. W środę sąd uniewinnił dwóch
oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa b. szefa policji.

*Byłbym powściągliwy w rzucaniu oskarżeń, szczególnie pod adresem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany o konsekwencje personalne po wyroku ws. zabójstwa gen. Marka Papały. W środę sąd uniewinnił dwóch oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa b. szefa policji. *

"Bardzo źle się dzieje, kiedy w takiej sprawie, jak śmierć generała Papały i nieudolne śledztwo, nieudolne od pierwszych dni, kiedy tego typu sytuacje zamieniają się w takie polityczne szczucie i szukanie odpowiedzialnego" - powiedział Tusk, pytany podczas wizyty w Świnnej Porębie (Małopolskie), czy prokurator Seremet może stracić stanowisko po wyroku ws. Papały.

Zdaniem Tuska odpowiedzialni są ci, którzy przez wiele lat źle prowadzili śledztwo. "Na miejscu polityków byłbym bardzo powściągliwy w takim rzucaniu haseł czy oskarżeń, szczególnie pod adresem prokuratora generalnego, pana Seremeta, który został tym prokuratorem, kiedy wszystkie kluczowe fazy śledztwa dawno zostały zakończone" - powiedział Tusk. Seremet został prokuratorem generalnym kilka miesięcy po rozpoczęciu procesu.

Premier nawiązał też do sprawozdania prokuratora generalnego z zeszłorocznej działalności prokuratury. Zostało ono krytyczne ocenione przez ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. Kilka tygodni temu premier powiedział, że jego decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu sprawozdania Seremeta będzie znana najwcześniej we wrześniu. Ewentualne nieprzyjęcie sprawozdania oznaczałoby wszczęcie procedury odwołania szefa prokuratury przed upływem 6-letniej kadencji.

"Jestem umówiony na spotkanie z panem prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i będę z nim w cztery oczy oceniał także sprawozdanie i konsekwencje płynące z tego sprawozdania" - zapowiedział Tusk.

Premier przypomniał też swoją opinię, że wymiar sprawiedliwości, w tym prokuratura, nie są najlepiej oceniane przez obywateli, więc bezdyskusyjnie potrzeba zmian, lecz nie mogą one oznaczać przywrócenia politycznej kontroli nad prokuraturą.

"Źle by się stało, gdyby w Polsce znowu prokuratura, w tym Prokuratura Generalna, podlegała politykom i działała na życzenie polityków. Przeżywaliśmy krótki czas tego typu rządów z wyłącznie fatalnymi skutkami, także dla sprawiedliwości jako takiej" - powiedział szef rządu.

"Natomiast nie ulega wątpliwości, że ta niezależność prokuratury nie może być niezależnością od pracowitości, zdrowego rozsądku, determinacji czy wysokich standardów postępowania. Trzeba znaleźć narzędzia, które będą egzekwowały tego typu zachowania u wszystkich prokuratorów i rozważamy wzmocnienie roli prokuratora generalnego po to, aby ta interwencja, ale wewnątrz prokuratury, była skuteczniejsza niż do tej pory" - wyjaśnił Tusk.

Premier przypomniał też, że resort sprawiedliwości pracuje nad nową ustawą o prokuraturze. Zapewnił, że jest w kontakcie z marszałkami Sejmu i Senatu oraz prezydentem, by prace nad tym projektem były możliwie szybkie.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., "Słowika" od zarzutów nakłaniania do zabójstwa nadinsp. Marka Papały. Sąd krytykował prokuraturę za to, że prokuratorzy z różnych jednostek nie byli w stanie współpracować np. co do wymiany informacji na temat sprawy zabójstwa b. szefa policji - po tym jak śledztwo przeniesiono w listopadzie 2009 r. z Warszawy do Łodzi. Według sądu warszawscy prokuratorzy dowiadywali się o ustaleniach łódzkich kolegów "z plotek, z prasy" lub na sali sądu.

W czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet zapewnił, że była współpraca między prokuratorami z Łodzi i Warszawy, ale nie mógł im niczego nakazać. Dodał, że nie widział potrzeby zwrotu śledztwa z Łodzi z powrotem do Warszawy. (PAP)

ral/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)