Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska chce budowy europejskich sił obronnych

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk oświadczył w nadanym w piątek wywiadzie dla
telewizji France 24, że Polska chce wzmocnienia europejskich sił obronnych niezależnych od NATO.
Przypomniał też, że ostatnio rząd polski zawarł w tej sprawie porozumienie z Francją.

Premier Donald Tusk oświadczył w nadanym w piątek wywiadzie dla telewizji France 24, że Polska chce wzmocnienia europejskich sił obronnych niezależnych od NATO. Przypomniał też, że ostatnio rząd polski zawarł w tej sprawie porozumienie z Francją.

Rozmowę z szefem polskiego rządu, nagraną w czwartek w Brukseli, nadano w piątek w ramach "polskiego dnia" na antenie kanału francuskiej telewizji publicznej. Można tam oglądać przez cały dzień reportaże, wywiady i debaty ukazujące różne oblicza współczesnej Polski.

Pytany, czy wycofanie się USA z projektu zainstalowania tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, było ustępstwem wobec Rosji, Tusk odparł, że "nie można (tu) mówić o politycznej kapitulacji".

"Amerykanie są, będą i powinni być głównym partnerem, jeśli chodzi o politykę obronną i dla Polski, i dla całej UE" - oświadczył premier. "Dziś mamy (amerykańską) propozycję innego typu obrony niż dotychczasowe plany, dotyczące tarczy antyrakietowej. I Polska ją akceptuje" - dodał.

Jednocześnie Tusk podkreślił, że obecnie niezwykle ważne są "współtworzone przez Polskę koncepcje wzmocnienia europejskiej zdolności obrony".

"Podpisaliśmy w tej sprawie pionierskie porozumienie z Francją, zyskujemy akceptację innych państw, jak Hiszpania, aby zbudować w ramach Unii Europejskiej coraz bardziej skuteczny system bezpieczeństwa i obrony Europy" - dodał polski premier.

Pytany, dlaczego Polska chce wysłać dodatkowych żołnierzy do Afganistanu, Tusk odparł, że "zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest to kontrowersyjna misja dla ludzi w Polsce, Francji czy Stanach Zjednoczonych". "Wiemy jednak, że bezpieczna Polska i bezpieczna Europa potrzebują solidarności, także solidarności europejsko-amerykańskiej" - powiedział.

Premier dodał, że "dla Polski słowo solidarność nie jest tylko sentymentem z przeszłości" i "że zawsze jak ktoś jest w potrzebie, musi znaleźć partnerów, gotowych mu pomóc".(PAP)

szl/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)