Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska konsekwentnie wspiera Turcję w rozmowach z UE

0
Podziel się:

Polska jest najbardziej konsekwentnym europejskim państwem, jeśli chodzi o
wsparcie Turcji w negocjacjach z Brukselą w sprawie akcesji do UE i liberalizacji wizowej -
powiedział w piątek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem tureckiego rządu Recepem Erdoganem.

Polska jest najbardziej konsekwentnym europejskim państwem, jeśli chodzi o wsparcie Turcji w negocjacjach z Brukselą w sprawie akcesji do UE i liberalizacji wizowej - powiedział w piątek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem tureckiego rządu Recepem Erdoganem.

"Jesteśmy przekonani, że im bliżej będziemy ze sobą, tym lepiej dla wszystkich stron tego historycznego procesu (zbliżania Unii i Turcji - PAP)" - powiedział Tusk na wspólnej z Erdoganem konferencji prasowej. Zapewnił, że dla Polski Turcja jest "partnerem szczególnie bliskim i szczególnie serdecznym ze względów historycznych, ale przede wszystkim ze względu na przyszłość, która należy do nas - Turków i Polaków".

Erdogan podziękował Polsce za konsekwentne wsparcie dla unijnych aspiracji Turcji. Zapewnił, że Polska jest dla Turcji "szczególnym partnerem".

Rozmowy akcesyjne postępują wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do Unii. Ich zdaniem Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak gwarancje wolności słowa czy wyznania, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz ochrona mniejszości. Ankara może z kolei liczyć na wsparcie Londynu i Sztokholmu.

W ciągu rozpoczętych w 2005 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE, udało się otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty. 5 listopada UE i Turcja otworzyły kolejny rozdział negocjacji, dotyczący polityki regionalnej, co kończy ponad trzyletni impas w rozmowach UE-Ankara.

Tusk poinformował, że wraz z Erdoganem wyrazili intencję, by w relacjach turecko-polskich oba kraje "wykonały wysiłki, aby reżimy, utrudnienia wizowe nie przeszkadzały obywatelom Turcji i Polski w podróżowaniu między oboma krajami i po całej Europie". Zapewnił, że Polska będzie - tak jak do tej pory - działała w Brukseli na rzecz łagodzenia i znoszenia reżimu wizowego wobec Turcji.

Premier polskiego rządu dodał, że uzgodnił z premierem Turcji "wiele wspólnych działań dotyczących współpracy lotniczej, wojskowej i transportowej". W obecności obu premierów podpisano umowę między rządami Polski i Turcji o transporcie morskim.

Tusk poinformował, że rozmawiał z Erdoganem również o współpracy i wymianie gospodarczej. Zauważył, że Polska i Turcja w latach kryzysu gospodarczego na świecie utrzymały relatywnie wysoki poziom wzrostu gospodarczego, a sąsiedzi mówią o naszych osiągnięciach z uznaniem. Zwrócił też uwagę, że turecka delegacja, w której skład wchodzi ok. 200 przedsiębiorców, jest imponująca, a obroty firm, których przedstawiciele przyjechali do Polski, to 110 miliardów dolarów.

"Przyjechali do nas ludzie z wielkimi możliwościami, dużymi ambicjami i wielkimi środkami, dlatego polsko-tureckie forum gospodarcze, jakie odbywa się w związku z wizytą premiera (Erdogana) może mieć także bardzo duże praktyczne znaczenie. Od 2004 roku potroiliśmy wymianę handlową z Turcją i to pokazuje, jak wielkie rezerwy drzemią jeszcze w naszych gospodarkach" - zaznaczył Tusk.

Szef tureckiego rządu opowiedział się za zwiększeniem wymiany handlowej z Polską do poziomu 10 miliardów dolarów. "Myślę, że wolumen wymiany handlowej między Polską a Turcją nie jest wystarczający. 5 miliardów dolarów to jest niska kwota, jeżeli chodzi o potencjał naszych krajów. Chcemy, żeby wolumen handlowy wynosił w najbliższej przyszłości 10 miliardów dolarów" - powiedział Erdogan.

Wyraził satysfakcję z "bardzo owocnych rozmów" przeprowadzonych podczas wizyty w Polsce. Przypomniał, że w przyszłym roku Turcja i Polska obchodzić będą 600-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych. Poinformował, że w marcu przyszłego roku Turcję z tej okazji odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski.

Według Tuska jest to bezprecedensowa rocznica w relacjach dwustronnych. "To ilustracja niezwykle intensywnych kontaktów między naszymi państwami, obywatelami, instytucjami" - ocenił.

Erdogan przypomniał, że w Polsce studiuje około dwóch tysięcy Turków, a rocznie do Turcji przyjeżdża około 500 tysięcy polskich turystów. "Chcielibyśmy, żeby Polska stała się kierunkiem wybieranym przez tureckich turystów" - zadeklarował.

Premier Turcji złożył też na ręce szefa polskiego rządu życzenia dla Polaków z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.(PAP)

mrr/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)