Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk: Polska pomoże Francji logistycznie, szkoleniowo i humanitarnie

0
Podziel się

Polska jest gotowa pomóc Francji w Republice Środkowoafrykańskiej w
zakresie logistycznym, szkoleniowym i humanitarnym - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jak
podkreślił póki polscy żołnierze nie wyjdą z Afganistanu, na nowe misje nie będą wysyłani.

bEqHLfjF

Polska jest gotowa pomóc Francji w Republice Środkowoafrykańskiej w zakresie logistycznym, szkoleniowym i humanitarnym - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jak podkreślił póki polscy żołnierze nie wyjdą z Afganistanu, na nowe misje nie będą wysyłani.

"Zgodnie z zasadą, jaką przyjęliśmy, przynajmniej tak długo, jak jesteśmy w Afganistanie, my na nowe misje polskich żołnierzy na front do walki nie będziemy posyłać, natomiast jesteśmy gotowi współpracować i pomagać w akcjach humanitarnych, czy we wsparciu logistycznym lub szkoleniowym" - powiedział Tusk na konferencji prasowej, informując, że prezydent Francji Francois Hollande zwrócił się do niego w sprawie wsparcia interwencji w Republice Środkowej Afryki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że w przypadku Republiki Środkowej Afryki Polska będzie gotowa do "ograniczonego zasięgiem wsparcia logistycznego w zakresie lotnictwa".

bEqHLfjH

"Być może w tej chwili prezydent Komorowski rozmawia z prezydentem Francji. Ja przed chwilą także miałem okazję z prezydentem Komorowskim wymienić jeszcze ostatnie uwagi i samolot transportowy, i grupa żołnierzy, która by go obsługiwała, to jest na pewno coś, co leży w zakresie naszych możliwości" - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, dbając o to, aby niepotrzebnie nie narażać polskich żołnierzy na ryzyko, Polska bierze także pod uwagę pewien typ współpracy, jaki łączy nasz kraj z Francją ws. polityki obronnej.

"To jest ważna decyzja też polityczna i ona wiąże się dla Francji, być może także z pewnym kosztem politycznym. Zaangażowanie Francji w nasze rozmowy i przygotowanie do nowocześniejszego i skuteczniejszego systemu obrony pokazuje, że Francja staje się absolutnym kluczowym partnerem, jeśli chodzi o obronność w Polsce i dlatego chcemy współpracować z Francuzami też na zasadzie wzajemności" - powiedział Tusk.

Gotowość do wsparcia francuskiej misji w Republice Środkowoafrykańskiej zadeklarował w poniedziałek w Brukseli także szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

bEqHLfjN

"Polska solidaryzuje się z działaniami Francji. Zamierza udzielić jej poparcia nie tylko moralnego" - oświadczył Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. "Grozi nam, Unii Europejskiej, kolejne państwo upadłe na południu. Dlatego misja francuska zasługuje na wsparcie" - dodał.

Nie sprecyzował jednak, jakiego rodzaju pomocy Polska udzieli Francji.

Tydzień temu Francja zwiększyła swój kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej do 1600 żołnierzy z powodu obaw przed nowymi atakami byłych rebeliantów islamskich na ludność stolicy, złożoną głównie z chrześcijan. Również Unia Afrykańska zapowiedziała zwiększenie - do 6 tys. żołnierzy - kontyngentu wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej; wynosi on obecnie 3,5 tys. ludzi.

Republika Środkowoafrykańska, jeden z najbiedniejszych krajów świata, od dziesięcioleci nękana jest zamachami stanu i buntami. Sprawcami nowej fali morderstw i grabieży w stolicy kraju mieście Bangi są byli rebelianci z ugrupowania Seleka, wywodzący się z muzułmańskiej północy kraju. W marcu tego roku muzułmańscy rebelianci obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, a jego miejsce zajął przywódca Seleki, Michel Djotodia.(PAP)

bEqHLfjO

agy/ gdyj/ eaw/ mow/

bEqHLfki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)