Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska za przyśpieszeniem negocjacji akcesyjnych z Turcją

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział, że chce, aby w okresie naszej prezydencji w
Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku negocjacje akcesyjne z Turcją zostały przyśpieszone.

Premier Donald Tusk powiedział, że chce, aby w okresie naszej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku negocjacje akcesyjne z Turcją zostały przyśpieszone.

Premier przebywa w Turcji z dwudniową oficjalną wizytą; towarzyszy mu żona - Małgorzata.

Tusk podkreślił w środę na wspólnej konferencji z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze, że Polska od początku swojej obecności w UE angażowała się w proces rozszerzenia Unii. Jego zdaniem wejście Turcji do Unii Europejskiej jest w interesie Polski, Turcji, a także całej Europy.

Erdogan podziękował Polsce za zaangażowanie naszego kraju w proces akcesji Turcji do UE. Wyraził też nadzieję, że nasze wsparcie będzie jeszcze większe w okresie polskiej prezydencji.

Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w Unii; celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE, polegających na wypełnieniu przez Turcję wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.

Turcja rozpoczęła rozmowy z Unią w roku 2005; członkostwa w organizacji nie przyspiesza turecka odmowa normalizacji stosunków z należącym do Unii Cyprem.

Rozmowy akcesyjne postępują wyjątkowo wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do UE. Według nich, Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak wolność słowa, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, ochrona mniejszości i wolność wyznania.

Paryż i Berlin opowiadają się zdecydowanie za "partnerstwem uprzywilejowanym" Turcji z UE. Ankara może z kolei liczyć na wsparcie Londynu i Sztokholmu. Turcja od dłuższego czasu podkreśla, że jest zainteresowana wyłącznie pełnym członkostwem w UE.

Kolejne tematy rozmów Tuska z Erdoganem to kwestie dwustronne, kryzys gospodarczy, współpraca w ramach NATO, a także energetyka jądrowa. Szef polskiego rządu podziękował Turcji za dzielenie się z nami doświadczeniami w kwestii energetyki jądrowej.

Tusk poinformował, że rozmawiał w Ankarze także o współpracy przy projektach infrastrukturalnych, realizowanych w Polsce. Rozmowy dotyczyły też kwestii polityki międzynarodowej, m.in. sytuacji na Cyprze, oraz kwestii ludobójstwa Ormian.

Obaj premierzy rozmawiali również o współpracy gospodarczej i wojskowej. "To dla nas obu wielka satysfakcja, że blisko 600 lat po nawiązaniu relacji dyplomatycznych między naszymi państwami spotykamy się tu w Ankarze ze świadomością, że nie ma żadnych istotnych spraw, które dzieliłyby Turcję i Polskę" - oświadczył szef polskiego rządu.

Tusk wyraził też nadzieję, że Turcja mocniej zaangażuje się w proces zbliżania między NATO a Federacją Rosyjską.

Tusk i Erdogan opowiedzieli się także za liberalizacją reżimu wizowego. "Zadeklarowałem kontynuację polskiej polityki na rzecz liberalizacji reżimów wizowych, a w konsekwencji odchodzenia od wiz wobec Turcji i innych sąsiadów UE" - powiedział Tusk.

Premier Turcji podkreślał bardzo dobre stosunki z Polską. Przypomniał, że w 2014 roku przypada 600-lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich. Jak podkreślił, oba kraje zgodnie działają na rzecz stabilizacji i pokoju w regionie.

Erdogan wyraził też nadzieję, że zwiększy się liczba polskich turystów w Turcji, których w 2009 roku było 400 tys.

Wcześniej w środę Tusk rozmawiał z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem i przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mehmedem Ali Sahinem.

Premier zapewniał tureckich polityków o poparciu Polski dla unijnych aspiracji Turcji. "Polska niezmiennie działa na rzecz akcesji Turcji do Unii, jesteśmy w tej sprawie liderem w Europie, takie stanowisko wynika z naszych najgłębszych przekonań" - mówił.

Tureccy politycy dziękowali Polsce za zaangażowanie naszego kraju w działania na rzecz unijnych aspiracji Turcji. Podkreślali też, że oba kraje obronną ręką wyszły z globalnego kryzysu gospodarczego.

Tusk zapewniał z kolei, że Polska wysoko ocenia wysiłki Turcji na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie.

Premier w środę złożył też wieniec w Mauzoleum Ataturka.

W czwartek w Stambule Tusk weźmie udział w spotkaniu polsko-tureckiego Forum Biznesu.

Z Ankary Marcin Gietka (PAP)

mrr/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)