Notowania

wiadomości
22.01.2014 20:27

Tusk rozmawiał z Barroso i Van Rompuyem o sytuacji na Ukrainie

# dochodzi informacja o rozmowie Tuska z Van Rompuyem i wypowiedź rzeczniczki rządu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o rozmowie Tuska z Van Rompuyem i wypowiedź rzeczniczki rządu #

22.01. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk rozmawiał w środę z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem o sytuacji na Ukrainie. Według rzeczniczki rządu ustalenia rozmów są takie, że UE musi mówić jednym głosem.

"Ustalenia są takie, że Europa musi mówić w sprawie Ukrainy jednym głosem, rozmawiano o sankcjach, trzeba zastanowić się, żeby to miało wpływ na sytuację na Ukrainie" - powiedziała dziennikarzom w Sejmie rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, konieczne będą kolejne rozmowy w sprawie Ukrainy.

Kidawa-Błońska zapowiedziała, że prawdopodobne jest wspólne oświadczenie Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. "Strony szukają rozwiązań dobrych dla Ukrainy, bo głośne krzyczenie tylko o sankcjach tak naprawdę nie pozwoli rozwiązać problemów" - podkreśliła rzeczniczka rządu.

Wcześniej premier mówił, że niepokój Polski budzi przede wszystkim spirala przemocy w Kijowie. "Nasz niepokój budzi przede wszystkim spirala przemocy, bo chyba niestety o takim zjawisku dzisiaj trzeba już mówić. (...) Po śmierci demonstrantów te zdarzenia mogą rzeczywiście przybrać obrót jeszcze bardziej radykalny niż do tej pory" - podkreślił przed południem Tusk.

Jak dodał, "nie ma co ukrywać, że radykalizacja postaw dotyczy przede wszystkim strony rządowej, ale uczestnicy manifestacji na Majdanie w ostatnich dniach i godzinach także się radykalizują w związku z brakiem efektów dialogu politycznego, który na Ukrainie de facto został zerwany".

Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła w środę, że trzy osoby zginęły w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów. Lekarze, którzy udzielają pomocy uczestnikom protestów, twierdzą, że po ich stronie zginęło pięć osób. Wieczorem pojawiła się informacja, że ciało zakatowanego na śmierć aktywisty odnaleziono w okolicach stolicy Ukrainy. (PAP)

mrr/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne