Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk rozpoczął wizytę w Rumunii

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przybył w piątek przed południem do Rumunii, gdzie
weźmie udział w spotkaniu państw nieformalnej grupy Przyjaciół Polityki Spójności. Uczestnicy
szczytu rozmawiać będą o wspólnym stanowisku w kwestii Wieloletnich Ram Finansowych na lata
2014-2020.

Premier Donald Tusk przybył w piątek przed południem do Rumunii, gdzie weźmie udział w spotkaniu państw nieformalnej grupy Przyjaciół Polityki Spójności. Uczestnicy szczytu rozmawiać będą o wspólnym stanowisku w kwestii Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020.

Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Wyzwania i szanse dla przyszłego budżetu UE". Debata, w której weźmie udział także szef KE Jose Manuel Barroso, będzie dotyczyć m.in. wypracowania strategii na rzecz polityki spójności.

Polska jest głównym beneficjentem unijnej polityki spójności, której jednym z głównych zadań jest wspieranie regionów, których PKB na mieszkańca jest niższy niż 75 proc. średniego PKB UE. Gdyby przywódcy UE zaakceptowali budżet UE na lata 2014-20 w wersji zaproponowanej przez KE, Polska mogłaby w ramach polityki spójności otrzymać ponad 80 mld euro.

"W Bukareszcie razem z przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso będziemy spotykali się z państwami, które deklarują się jako przyjaciele, sojusznicy działający na rzecz polityki spójności. Wchodzimy w decydującą fazę bitwy o budżet europejski i o rolę środków spójności, tak ważnych dla nas w tym budżecie" - powiedział Tusk w czwartek dziennikarzom.

Premier podkreślił, że Polska ma w tej sprawie wielu sojuszników, a w piątek w Bukareszcie ustalana będzie strategia działania na rzecz polityki spójności. Jak podkreślił, dla Polski jest to kwestia bardzo ważna.

Do Bukaresztu poza polskim premierem przybędą m.in. premierzy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Estonii, Bułgarii, Portugalii, Chorwacji, Malty oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Premier Tusk spotka się także z nowo wybranym premierem Rumunii, Victorem Pontą. Szefowie rządów rozmawiać będą m.in. o stosunkach bilateralnych między państwami. Wśród tematów znajdą się również kwestie związane z energetyką, w tym eksploatacja gazu łupkowego

Piętnastka tworząca grupę Przyjaciół Polityki Spójności to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Węgry, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i przyszły członek UE - Chorwacja, która brała udział w posiedzeniu jako obserwator.

Do tej "15" mogą dołączyć jeszcze Włochy, których minister przyznał, że "postulaty grupy przyjaciół spójności są stosowne i trzeba skupić się na wspieraniu zatrudnienia". Hiszpański minister z kolei wskazywał, że bezrobocie powinno być dodatkowym kryterium przy przyznawaniu funduszy regionom.(PAP)

mzk/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)