Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Sprawa Komisji Majątkowej jest już praktycznie zamknięta

0
Podziel się:

Odpowiednie zmiany prawne mają być gotowe w ciągu kilku tygodni.

Tusk: Sprawa Komisji Majątkowej jest już praktycznie zamknięta
(PAP/Radek Pietruszka)

Zmiany prawne, które doprowadzą do likwidacji Komisji, będą gotowe w ciągu kilku tygodni - zapewnia premier Donald Tusk.

We wtorek rząd omówił projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo - Kościół, który zakłada zakończenie działalności Komisji Majątkowej. Jak tłumaczył dziś premier, decyzja o likwidacji Komisji jest pierwszą tego typu decyzją, z jaką ma do czynienia rząd, więc chce ją przeprowadzić _ perfekcyjnie, jeśli chodzi o przepisy prawa _.

_ - Wiadomo, że tego typu sytuacje wymagają w Polsce działań zgodnych z konstytucją, co oczywiste, z konkordatem, co już nie dla wszystkich jest takie oczywiste, i z innymi ustawami, w tym z ustawą o stosunku państwa do Kościoła. Dlatego relacje państwo-Kościół w Polsce wymagają działań przemyślanych, być może także innych zmian ustawowych _ - zaznaczył szef rządu.

Jak dodał chciałby, aby państwo miało pełną suwerenność i autonomię w podejmowaniu decyzji, któredotyczą kwestii finansowych, podatkowych i majątkowych. Ale - podkreślił - rząd nie chce też _ robić tego w jakimkolwiek zbędnym sporze czy konflikcie _. - _ I dlatego to wymaga takiego starannego namysłu, ale będziemy działali szybko _ - wyjaśnił Tusk.

Zwrócił przy tym uwagę, że Komisja Majątkowa de facto zawiesiła już swoje działanie, nie podejmie więcej żadnych decyzji, a wszystkich pozostałych roszczeń Kościół będzie musiał dochodzić na drodze sądowej. Według premiera, sprawę Komisji Majątkowej należy traktować jako już _ praktycznie zamkniętą _.

W myśl projektu, nad którym pracuje rząd, sprawy roszczeń byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach na drodze sądowej. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło jeszcze orzeczenie komisji, miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.

Wykaz nieruchomości przekazanych stronie kościelnej przez państwo w zamian za majątek bezprawnie zagarnięty w czasach PRL liczy kilka tysięcy pozycji, w tym aż 490 zabudowanych.

Ich wartość to, według Komisji, 24 mld zł. Oprócz tego Kościołowi wypłacono rekompensaty i odszkodowania w sumie na kwotę 107,5 mln zł.

| ILE HEKTARÓW W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH DOSTAŁ KOŚCIÓŁ |
| --- |

37,4 ha

3 973,2 ha

1 113,8 ha

85,4 ha

93,5 ha

16 330,7 ha

13 812,3 ha

921,9 ha

123,15 ha

96,2 ha

9 780 ha

19,3 ha

1 499 ha


2 013 ha

181,5 ha

1 910 ha

Źródło: Komisja Majątkowa przy MSWiA
(* 8,7 tys. ha nieruchomości oddanych Kościołowi nie jest przypisanych do województw)

Kościół przejął łącznie 490 nieruchomości, w tym 19 szpitali, osiem domów dziecka, 26 szkół, dziewięć przedszkoli, trzy muzea, dwa teatry, dwie biblioteki, budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, dworzec PKS i nawet browar.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że powodem decyzji o uchyleniu przepisów regulujących działanie Komisji jest to, że w ostatnim czasie istotnie spadła liczba spraw do niej wpływających.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)