Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk w Zambii spotkał się z prezydentem Michaelem Satą

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o otwarciu wystawy poświęconej ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu
#

# dochodzi informacja o otwarciu wystawy poświęconej ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu #

21.10. Warszawa (PAP) - Wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych to tematy poniedziałkowego spotkania w Zambii premiera Donalda Tuska z prezydentem tego kraju Michaelem Satą. Polski premier otworzył także w Lusace wystawę poświęconą ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu.

"Przyjechaliśmy do Afryki, by wzmocnić polityczne i gospodarcze relacje z Zambią. Mamy podobne gałęzie przemysłu, np. specjalizujemy się w wydobyciu i przetwórstwie miedzi, podobnie jak Zambia. Możemy współpracować z wami także w obszarze rolnictwa, badaniach naukowych i edukacji, w której mamy wielkie tradycje" - podkreślił podczas spotkania z Satą szef polskiego rządu, cytowany w komunikacie CIR.

CIR wskazuje, że wizyta premiera w Zambii "stwarza możliwości do intensyfikacji kontaktów handlowych obu krajów". Zaznacza, że potrzeba zwiększenia obecności Polski na kontynencie afrykańskim podyktowana jest dynamicznym rozwojem gospodarek kontynentu. Zambia jest jednym z krajów, które rozwijają się najszybciej. W latach 2005-12 jej PKB wzrastał w tempie ok. 6-7 proc. rocznie. Eksport Zambii od 2009 do 2012 roku podwoił się.

Szef polskiego rządu stwierdził też, że "Polska i Zambia wyznają wspólne wartości, takie jak demokracja, wolny rynek, prawa człowieka, pluralizm polityczny". "Te wartości są wysiłkiem, o który trzeba dbać" - powiedział i podkreślił, że Zambia jest krajem cenionym za swoją stabilność i przewidywalność.

Podczas spotkania z prezydentem Zambii premier przypomniał również swe niedzielne spotkanie z zambijskimi absolwentami polskich uczelni, którzy studiowali w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Krakowie. "I ja, i pan możemy być z nich dumni. Są wspaniałymi profesjonalistami, wykorzystującymi swoją wiedzę" - mówił szef polskiego rządu zwracając się do Saty.

Jak podkreślał CIR w niedzielnym komunikacie, przykładem budowania dobrych relacji między naszymi krajami, dzięki studiowaniu w Polsce, jest poseł Killion Munyama, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Zambii.

CIR poinformował w poniedziałek, że podczas wizyty w Lusace Tusk wziął także udział w otwarciu wystawy poświęconej ks. kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu w Muzeum Narodowym. Kozłowiecki to polski duchowny, który ponad 60 lat poświęcił Zambii.

"Prawa człowieka to nie tylko polityczne idee, ale przede wszystkim praktyka codziennego dnia. Prawa człowieka pozostałyby tylko na papierze, gdyby nie tacy ludzie jak kardynał Kozłowiecki" - powiedział na otwarciu wystawy szef polskiego rządu, cytowany w komunikacie CIR. W ceremonii wziął udział pierwszy prezydent niepodległej Zambii Kenneth Kaunda.

Tusk mówił podczas uroczystości, że "cud wolności, który zdarzył się narodowi zambijskiemu i narodowi polskiemu to dla naszych pokoleń rzecz najważniejszej wagi, a cud miłości jest kapitalną konsekwencją działań takich ludzi jak prezydent Kaunda, czy kardynał Kozłowiecki".

W komunikacie CIR podkreślono, że Kozłowiecki był wybitnym misjonarzem; studiował filozofię i teologię. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez gestapo. Po pobycie w więzieniach, trafił do obozu Auschwitz, skąd został przeniesiony do Dachau. W 1945 r. został wyzwolony przez Amerykanów.

Po doświadczeniach wojennych poświęcił się pracy misjonarza; udał się do Afryki, osiadł w Lusace. Walczył o prawa lokalnej ludności, budował szkoły i kościoły. Odegrał istotną rolę w odzyskaniu przez Rodezję Północną niepodległości w 1964 r. Nowopowstałe państwo - Zambia uhonorowało go za to Orderem Wolności - podkreśla CIR.

Ostatnie lata życia Kozłowiecki spędził w Mpunde, pełnił funkcję zwykłego wikarego w parafii prowadzonej przez polskiego proboszcza Jana Krzysztonia. Ludność miejscowa nazywała go Bashikulu Mpunde - "Dziadek Mpunde". Zmarł w szpitalu w Lusace we wrześniu 2007 r. przeżywszy 96 lat.

W uznaniu za zasługi misyjne i patriotyczną postawę Kozłowiecki został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Zasługi RP. Wystawa w Muzeum Narodowym w Lusace poświęcona Kozłowieckiemu zatytułowana jest "Z otwartymi dłońmi". W 2008 roku powstała fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez Granic". (PAP)

son/ sdd/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)