Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: we wtorek informacja o przyszłości przemysłu zbrojeniowego

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że w przyszły wtorek poinformuje,
na jakim etapie są prace nad konsolidacją przemysłu zbrojeniowego. W styczniu zapowiadano, że
międzyresortowy zespół przygotuje koncepcję do końca marca.

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że w przyszły wtorek poinformuje, na jakim etapie są prace nad konsolidacją przemysłu zbrojeniowego. W styczniu zapowiadano, że międzyresortowy zespół przygotuje koncepcję do końca marca.

Pytany o przyszłość zbrojeniówki premier przypomniał, że jej przyszłość kilka razy dyskutowana na posiedzeniach rządu, szczególnie w kontekście łączenia Bumaru (w ubiegłym tygodniu zmienił nazwę na Polski Holding Obronny) i Huty Stalowa Wola. "Ministrowie skarbu, gospodarki i obrony narodowej znają dokładnie rekomendacje, jakie były efektem wielomiesięcznych działań" - powiedział Tusk na środowej konferencji prasowej.

"Zwrócę się do trójki tych ministrów z prośbą o pilną informację, na jakim etapie to jest w tej chwili, po Radzie Ministrów wtorkowej będę gotowy z komunikatem" - zapowiedział szef rządu, zastrzegając, że obecnie nie odpowie, jakie jest ostateczne rozstrzygnięcie. "Tu chodziło także o to, jakiego typu pozycję w tym procesie łączenia będzie miała Stalowa Wola, a jakiego typu pozycję Bumar - oczywiście, nie tylko te dwa zakłady, chodzi także o wiele innych" - powiedział Tusk.

Jak wyjaśnił, rekomendacje jednoznacznie mówią, że łączenie spółek nie może być próbą ratowania podmiotów gorzej funkcjonujących kosztem tych, które są w lepszej sytuacji. "Dla nas rzeczą kluczową jest utworzenie takiego organizmu, o którym wiemy, że będzie mógł naprawdę skutecznie konkurować i produkować coś, co jest potrzebne polskiemu wojsku, ale co będzie można zacząć sprzedawać" - powiedział premier.

Pod koniec stycznia rząd zdecydował, że międzyresortowy zespół do końca marca przygotuje koncepcję konsolidacji przemysłu zbrojeniowego.

Dotychczasowy program restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego obowiązywał na lata 2007-12 i zakładał konsolidację przedsiębiorstw zbrojeniowych w jeden organizm, skupiony wokół grupy Bumar. Przedstawiciele niektórych firm - jak Huta Stalowa Wola oraz będące własnością MON wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne (WPRP) - wyrażali zastrzeżenia wobec koncepcji włączenia ich do Bumaru. W 2011 r. pracownicy WPRP zaproponowali, by rozważyć konsolidację tych przedsiębiorstw w osobną grupę - a Bumar byłby drugą grupą działającą z WPRP w "aliansie strategicznym".

Rozważenie celowości takiej fuzji rekomendowała też sejmowa komisja obrony. Przeciw włączeniu do Bumaru opowiedziały się związki działające w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, produkujące kołowy transporter opancerzony Rosomak. Pod koniec października ub.r. premier Donald Tusk zapowiedział, że plan włączenia HSW do Bumaru będzie jeszcze analizowany.

W styczniu Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego "Solidarności" i należący do OPZZ Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego zażądały przyjęcia przez rząd programu na kolejne lata i zagroziły pogotowiem strajkowym w razie braku reakcji rządu.

Również w styczniu ze związkowcami rozmawiali przedstawiciele resortów gospodarki, skarbu i obrony. Minister obrony Tomasz Siemoniak wyraził wówczas przekonanie, że "wszyscy rozsądni są za konsolidacją". "Nasz przemysł zbrojeniowy, aby był efektywny i konkurencyjny, musi się konsolidować. Kluczem nie jest tylko to, by była jedna firma zamiast kilkunastu, choć właściciel jest ten sam - Skarb Państwa, lecz by ten przemysł był konkurencyjny i był w stanie eksportować. Mamy na stole dwa interesujące warianty, spodziewam się, że wokół nich będzie się odbywała dyskusja" - mówił PAP szef MON.

Jak informowali wówczas związkowcy, obie rozważane wersje mają zakładać konsolidację wszystkich zakładów w jednym koncernie wokół grupy Bumar. Jeden scenariusz przewiduje bezpośrednie połączenie zakładów w jedną grupę, drugi zakłada etap pośredni - przejściowe skupienie grupy pancernej, a po kilku latach ostateczną fuzję wszystkich firm. (PAP)

ral/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)