Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk: wydarzenia na Ukrainie historycznym egzaminem dla UE

0
Podziel się

Wydarzenia na Ukrainie są poważnym testem dla Unii Europejskiej - ocenił w
piątek w Dublinie premier Donald Tusk. Podkreślił, że decyzje czwartkowego szczytu UE pokazały, iż
ma ona szansę zdać ten historyczny egzamin.

bEgpKmwR

Wydarzenia na Ukrainie są poważnym testem dla Unii Europejskiej - ocenił w piątek w Dublinie premier Donald Tusk. Podkreślił, że decyzje czwartkowego szczytu UE pokazały, iż ma ona szansę zdać ten historyczny egzamin.

"To, co dzieje się dzisiaj za wschodnią granicą Europy, to nie tylko narastające zagrożenie ze strony wielkiego, wschodniego sąsiada europejskiego. To przede wszystkim najprawdziwszy, najgłębszy test jakości naszej Wspólnoty" - powiedział Tusk w wystąpieniu na kongresie wyborczym Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie.

"Kiedy mówimy o Europie i kryzysie (gospodarczym - PAP), który gnębił Europę, to mówiliśmy przede wszystkim o tym, czym jest nasza wspólnota. Kiedy pomagamy Ukrainie, to tak naprawdę definiujemy na nowo wspólnotę europejską" - dodał.

bEgpKmwT

Tusk przestrzegał, by nie traktować wydarzeń na Ukrainie i działań militarnych Rosji na Krymie jako czegoś, "co dzieje się poza naszymi granicami". "To, w jaki sposób UE będzie działała w sprawie Ukrainy, wobec polityki rosyjskiej na Ukrainie, będzie tak naprawdę decydowało o tym, kim my jesteśmy" - powiedział.

Zdaniem polskiego premiera decyzje czwartkowego szczytu UE pokazały, że "Europa ma szanse zdać ten najważniejszy historyczny egzamin".

W czwartek w Brukseli przywódcy państw unijnych postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o ułatwieniach wizowych i nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Zagrozili też sankcjami wizowymi i finansowymi, jeśli w najbliższych dniach Rosja nie wycofa wojsk z Półwyspu Krymskiego do baz i nie podejmie rozmów w sprawie rozwiązania kryzysu.

"Słyszeliśmy w minionych latach wiele o tym, że Europa traci swój sens, że jest słaba, że Wspólnota traci swoją wewnętrzną siłę i energię" - mówił Tusk. Jednak "tak jak pokazaliśmy, że potrafimy walczyć z kryzysem, redefiniując znaczenie Wspólnoty, tak pokazaliśmy wczoraj (w czwartek - PAP), że Europa potrafi być także skuteczna, silna i odważna" - dodał.

bEgpKmwZ

"Podjęliśmy decyzję o sankcjach, chociaż jest nas 28 (państw) i musimy dyskutować na ten temat. To nie jest jeden wódz, który podejmuje decyzje" - powiedział premier.

Jego zdaniem UE pokonała kryzys, bo "zbudowała wyższy poziom wspólnoty gospodarczej i finansowej". "Pokonamy zagrożenia i pokażemy, że Europa jest silną wspólnotą polityczną, gdy pokażemy, że jesteśmy naprawdę suwerenni wobec mocarstw innych niż UE" - powiedział Tusk.

Przekonywał, że wiary w Europę potrzebują Ukraińcy i cały świat, który obserwuje działania wobec Ukrainy. "Jeśli wygramy z własną słabością, niepewnością, to pomożemy Ukrainie i innym, którzy marzą o ładzie gospodarczym i politycznym, taki jak europejski. (...) Cieszę się, że wobec konfrontacji na Ukrainie Europa pokazała: jesteśmy wspólnotą, wierzymy w sens naszych wartości. Jestem przekonany, że uwierzymy także w naszych przywódców i liderów w każdym kraju Unii Europejskiej" - powiedział premier.

W piątek Europejska Partia Ludowa ma wybrać swojego głównego kandydata w majowych eurowyborach, który będzie zarazem pretendentem do funkcji szefa Komisji Europejskiej.

bEgpKmxa

O możliwość poprowadzenia europejskich chadeków do wyborów ubiegają się były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier.

Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe z 39 krajów Europy, w tym Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. EPL tworzy obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Z Dublina Anna Widzyk (PAP)

awi/ akl/ ro/ mow/

bEgpKmxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)