Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk z Peresem m.in. o kradzieży napisu w Auschwitz

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź prezydenta Peresa
#

# dochodzi wypowiedź prezydenta Peresa #

18.12. Warszawa, Jerozolima (PAP/PAP, Media) - Stosunki polsko-izraelskie, kryzys gospodarczy, sprawy klimatyczne oraz kwestia kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z byłego obozu Auschwitz-Birkenau - to główne tematy piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska z prezydentem Izraela Szimonem Peresem, które odbyły się przy okazji międzynarodowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Peres powiedział polskiemu premierowi, że obywatele Izraela i Żydzi na całym świecie są "głęboko zaszokowani" incydentem w Auschwitz.

"Państwo Izrael i cały naród żydowski zwracają się o podjęcie niezbędnych kroków w celu pojmania przestępców i przywrócenia napisu na miejsce" - powiedział Peres, cytowany w komunikacie, wydanym przez jego kancelarię.

Dodał, że ten napis "ma głębokie znaczenie historyczne zarówno dla narodu żydowskiego, jak i dla całego świata, i przypomina o ponad milionie Żydów zamordowanych w tym obozie".

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział w piątek PAP, że premier polecił ministrowi spraw wewnętrznych podjęcie pilnych działań, by niezwłocznie wyjaśnić sprawę kradzieży napisu "Arbeit macht frei". Tusk wyraził też nadzieję, że uda się szybko znaleźć sprawców.

Historyczna tablica została skradziona w piątek nad ranem. Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym - PAP) - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.

Z informacji policji oraz przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wynika, że kradzież nie była przypadkowa. Sprawcy byli do niej dobrze przygotowani. Wiedzieli jak się dostać na teren placówki, w jaki sposób zdjąć symbol, a także znali sposób działania wartowników oraz rozmieszczenie kamer monitoringu.

Obecnie na historycznej bramie umieszczona została wykonana współcześnie kopia napisu. Była ona używana, gdy w 2006 roku konserwacji został poddany oryginalny napis.

Arabski powiedział, że Tusk z Peresem rozmawiali też o światowym kryzysie gospodarczym; Peres pogratulował Polsce skutecznej walki z kryzysem. Politycy rozmawiali też o zmianach klimatycznych i współpracy polsko-izraelskiej. Arabski powiedział, że prezydent Izraela wyraził opinię, że relacje między naszymi krajami poprawiają się, także w sferze współpracy gospodarczej m.in. w kwestii nowych technologii.

Inny temat rozmów, to Fundacja Auschwitz-Birkenau, której jednym z inicjatorów powołania fundacji jest Władysław Bartoszewski. Arabski przypomniał, że niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe, zapowiedziały, że przeznaczą razem 60 mln euro dla Fundacji - której celem jest pozyskanie środków na konserwację pozostałości po byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym.

Fundację Auschwitz-Birkenau powołano w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów. Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacuje się na ok. 120 mln euro.(PAP)

mmp/ kar/ mrr/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)