Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk z premierem Norwegii o gospodarce i bezpieczeństwie energetycznym

0
Podziel się

W piątek wieczorem premier Donald Tusk rozpoczął dwudniową wizytę w
Norwegii. Z szefem norweskiego rządu Jensem Stoltenbergiem będzie rozmawiał o bezpieczeństwie
energetycznym i gospodarce. Obejrzy też zmagania polskich sportowców w Mistrzostwach Świata w
narciarstwie klasycznym.

bEithXYR

W piątek wieczorem premier Donald Tusk rozpoczął dwudniową wizytę w Norwegii. Z szefem norweskiego rządu Jensem Stoltenbergiem będzie rozmawiał o bezpieczeństwie energetycznym i gospodarce. Obejrzy też zmagania polskich sportowców w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym.

Na piątek zaplanowano kolację Tuska z szefem norweskiego rządu; w sobotę odbędzie się robocze spotkanie obu polityków. Obaj premierzy udadzą się także do Holmenkollen na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Donald Tusk spotka się także z królem Norwegii Haraldem V.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że głównym tematem rozmów polityków będą kwestie gospodarcze i energetyka, w tym dostawy gazu oraz rozwój gazowych połączeń północ-południe, a także wymiana doświadczeń dotyczących wydobycia paliw. "Jest ona istotna w kontekście odkrytych w Polsce złóż gazu łupkowego i możliwości eksploatacji tych zasobów" - podkreślono.

bEithXYT

Premier pytany na piątkowej konferencji prasowej jeszcze w Warszawie, czy priorytetem jego wizyty w Norwegii jest rozmowa o gazie łupkowym, czy kibicowanie naszym sportowcom, powiedział, że "jedno drugiemu nie przeszkadza". "Na szczęście te priorytety nie są w konflikcie" - zaznaczył.

"Mamy za sobą spotkanie z premierem Stoltenbergiem sprzed blisko dwóch lat, kiedy rozpoczęliśmy rozmowę na temat możliwości wykorzystania gazu norweskiego i doświadczeń norweskich, nie tylko jeśli chodzi o nasze plany dotyczące gazu łupkowego, ale także o wydłużanie korytarza Północ-Południe" - podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że to premier Stoltenberg uznał, że dobrym momentem na zaproszenie go są mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. "Zaproponował, abyśmy - nie w garniturach i pod krawatami - ale tam, gdzie mistrzostwa się odbywają, odbyli dwa spotkania: roboczą kolację i kilkugodzinne spotkanie w sobotę na tematy interesujące szefów rządów obu krajów" - powiedział premier.

Jak dodał, Stoltenberg przy okazji zaprosił go do wspólnego oglądania wybranych zawodów na mistrzostwach świata w Oslo.

bEithXYZ

Według CIR, szefowie rządów będą również rozmawiali o sytuacji polskich imigrantów i ich rodzin w Norwegii.

Ważnym tematem rozmów ma być także perspektywa Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Fundusze z tych mechanizmów trafiają do dwunastu nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Portugalii, Grecji i Hiszpanii. Polska jest największym beneficjentem środków z tych źródeł. Łączna kwota wsparcia wynosi 1,788 mld euro, z czego dla Polski przeznaczono 578 mln euro.

Jak podkreśla CIR, politycy będą też rozmawiali o bieżącej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Premier Donald Tusk przedstawi ponadto priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.(PAP)

laz/ mrr/ ann/ ura/

bEithXZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)