Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk z Putinem o polskich oczekiwaniach ws. zapisów z czarnych skrzynek

0
Podziel się

Premier Donald Tusk w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej przekazał
premierowi Rosji Władimirowi Putinowi oczekiwania strony polskiej w sprawie przekazania i
upublicznienia zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu TU-154M - poinformowało PAP
Centrum Informacyjne Rządu.

bDabfCNx

Premier Donald Tusk w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej przekazał premierowi Rosji Władimirowi Putinowi oczekiwania strony polskiej w sprawie przekazania i upublicznienia zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu TU-154M - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

"Obaj premierzy zlecili właściwym instytucjom po stronie polskiej i rosyjskiej przygotowanie technicznych i prawnych szczegółów tego procesu" - napisano w komunikacie.

Tusk - poinformowało CIR - złożył także na ręce Putina kondolencje w związku z tragiczną katastrofą w kopalni węgla Raspadskaja w obwodzie kemerowskim. W katastrofie w największej kopalni węgla kamiennego w Rosji zginęło ponad 60 osób.

bDabfCNz

Sekretarz prasowy rosyjskiego premiera Dmitrij Pieskow poinformował w piątek, że Putin i Tusk dyskutowali na temat badania przyczyn i okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154M w obwodzie smoleńskim. Według strony rosyjskiej, obaj premierzy wymienili również poglądy na temat aktualnych zagadnień rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej Rosji i Polski.

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że gdy tylko Rosjanie przekażą stronie polskiej zapisy z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, rząd rozważy ujawnienie informacji dotyczących katastrofy pod Smoleńskiem.

"Kiedy tylko Rosjanie przekażą zapisy czarnych skrzynek, rząd polski rozważy jak najszybsze upublicznienie tego wszystkiego, co może być ważne z punktu widzenia wyrobienia sobie opinii przez każdego z obywateli, co tam się działo i gdzie może leżeć przyczyna dramatu" - powiedział Komorowski dziennikarzom.

Zaznaczył jednocześnie, że dobro śledztwa, które prowadzą polscy prokuratorzy, będzie miało zasadnicze znaczenie podczas ujawniania tych zapisów. O przekazaniu Polsce zapisów z czarnych skrzynek w piątek rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

bDabfCNF

W środę prokurator generalny Andrzej Seremet powtórzył, że nie będzie czynił żadnych przeszkód w upublicznieniu treści czarnych skrzynek, jeśli polska prokuratura będzie już w posiadaniu tych dowodów śledztwa ws. katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)

eaw/ dmi/ mc/ mok/ gma/

bDabfCOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)