Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.11.2013 14:11

Tusk z Van Rompuyem m.in. o szczycie Partnerstwa Wschodniego

# dochodzi inf. o zakończeniu spotkania #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi inf. o zakończeniu spotkania #

28.11. Warszawa (PAP) - Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone m.in. polityce bezpieczeństwa i obrony - to główne tematy czwartkowych rozmów premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Wcześniej tego dnia z goszczącym w Polsce Van Rompuyem spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Tusk z przewodniczącym Rady Europejskiej rozmawiał w cztery oczy; obaj politycy wzięli też udział w śniadaniu wydawanym przez premiera z okazji wizyty Van Rompuya.

Van Rompuy i Tusk rozmawiali przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w czwartek i piątek Wilnie.

"Wśród tematów rozmów (Tuska z Van Rompuyem) znalazły się Partnerstwo Wschodnie oraz kwestie, które będą przedmiotem obrad Rady Europejskiej w grudniu br. m.in. polityka bezpieczeństwa i obrony oraz unia gospodarczo-walutowa" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

Oczekiwano, że na szczycie w Wilnie zostanie podpisana umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z UE; władze w Kijowie ogłosiły jednak w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia.

Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją; Moskwa sprzeciwia się zbliżeniu Kijowa z Brukselą.

Tusk przekonywał wcześniej, że drzwi do Europy dla Ukrainy powinny pozostać otwarte, choć - jak przyznał - trudno o optymizm w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie w Wilnie. Ważne jednak jest, "by w Wilnie sprawa miała dalszy ciąg" - zaznaczył szef rządu.

Van Rompuy udaje się w czwartek na szczyt w Wilnie; Polskę reprezentować będą na nim prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Partnerstwo Wschodnie to polityka Unii Europejskiej wobec państw położonych w jej wschodnim sąsiedztwie: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy. (PAP)

mrr/ son/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz