Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: zbiorniki retencyjne - gwarancją bezpieczeństwa na przyszłość

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o zbiorniku retencyjnym
#

# dochodzi m.in. informacja o zbiorniku retencyjnym #

02.08. Sabnie (PAP) - Premier Donald Tusk uważa, że powstawanie małych i średnich zbiorników retencyjnych w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość. Jak mówi, budowa takich zbiorników to dowód na dobre wykorzystanie środków europejskich, środowiskowych, gminnych i rządowych.

Tusk zwiedził w piątek rano zbiornik retencyjny w gminie Sabnie na Mazowszu, który zostanie oddany do użytku w sobotę; zbiornik będzie chronił przed powodzią obszar ok. 65 km kw., zamieszkany przez 61 tys. osób.

"Przyjechałem tutaj po to, aby pokazać, że portfel inwestycji w Polsce jest bardzo zróżnicowany, kilka dni temu otwieraliśmy most w Kwidzynie, byłem na otwarciu nowoczesnej kopalni ropy i gazu w woj. lubuskim, kilkadziesiąt godzin temu otworzyliśmy część obwodnicy południowej Warszawy. To są: i nowe fabryki, i drogi, i mosty, ale nie zapomnieliśmy o tym, co ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa, ale także dla gospodarki, dla gmin zagrożonych wodą" - powiedział Tusk.

Jak poinformował, obecnie w Polsce jest budowanych około 20 zbiorników retencyjnych, takich jak ten w gminie Sabnie, m.in. w Jarocinie, Kluczborku, Radomsku. "To jest gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość" - podkreślił szef rządu.

"Wiemy już dobrze, że nie tylko wielkie zbiorniki będą dawały szansę bezpiecznego przejścia przez zagrożenie powodziowe, ale przede wszystkim dziesiątki takich małych i średnich zbiorników (...) musimy teraz odbudowywać małą i średnią retencję" - podkreślił szef rządu.

"Cieszę się, że w wielu miejscach w Polsce, takich jak tutaj w gminie Sabnie, dobrze współpracują ze sobą środki europejskie, środowiskowe, gminne i, jak trzeba, także rządowe. Kilkaset metrów stąd za środki, jakie przyznaliśmy z budżetu centralnego po powodzi, odbudowaliśmy zniszczony wówczas most. Ta inwestycja to również istotna część bezpieczeństwa dla tej gminy" - mówił premier. Jak zapewniał, "na serio przejęliśmy się w Polsce tymi doświadczeniami popowodziowymi".

Jak ocenił, takie zbiorniki mają też znaczenie gospodarcze. "W przyszłości (w gminie Sabnie) będzie produkcja prądu, nieduża, ale jednak" - zauważył.

Zdaniem Tuska mieszkańcy gminy Sabnie liczą też na możliwości rekreacyjne obiektu, a w związku z tym również na możliwość zarabiania pieniędzy. "Ta część zlewni jest bardzo popularna, szczególnie wśród mieszkańców Warszawy" - zaznaczył.

Zbiornik "Niewiadoma" w gm. Sabnie wybudowany został na terenie czterech wsi: Nieciecz Włościańska, Niewiadoma, Kupientyn-Kolonia i Kupientyn. Premier zwiedzał w piątek wraz z samorządowcami, m.in. wojewodą mazowieckim, a także wójtem gminy, tamę oraz zaporę główną zbiornika. Rozmawiał też z nimi o sytuacji w tej części Mazowsza.

Zbiornik "Niewiadoma" został wybudowany dzięki funduszom unijnym, środkom z Funduszu Ochrony Środowiska oraz środków własnych gminy. Całość inwestycji to koszt 14,2 mln zł, w tym unijne dofinansowanie to ponad 12 mln zł. W ramach projektu został wybudowany zbiornik retencyjny o powierzchni 42 ha i pojemności 1,14 mln m sześć. Maksymalna głębokość zbiornika to blisko 7 metrów. Rzeka, która zasila zbiornik, to Cetynia - lewobrzeżny dopływ Bugu.

Wójt gminy Sabnie Ireneusz Piotr Wyszyński powiedział dziennikarzom, że zbiornik nie osiągnął jeszcze swojego maksimum wypełnienia, do najwyższego poziomu lustra wody brakuje ponad 2 metrów. Jego zdaniem potrzeba na to ok. miesiąca. Dodał, że dziennie poziom wody podnosi się mniej więcej o 20 cm. Wójt liczy, że zbiornik będzie też dobrym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców, a także przyciągnie turystów.

W piątek premier odwiedzi jeszcze Świnną Porębę w Małopolsce. Budowa tutejszego zbiornika jest zaawansowana w 90 proc., ale już teraz obiekt może przyjąć falę powodziową (w 2010 r. uchronił Kraków przed powodzią). Tusk spotka się też z przedstawicielami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawicielami służb.

CIR podkreśla, że podobne zbiorniki retencyjne powstają lub już powstały w wielu miejscach w Polsce, np.: w Morawicy, Czerwieńsku, Strużynie, Nieskurzowie Małym, Jutrosinie, Skrzyszowie. Na terenie całego kraju są remontowane stare i budowane nowe wały przeciwpowodziowe. Od 2007 roku wydano na ten cel blisko 1,3 mld zł.

Jak informuje CIR, obecnie są realizowane dwa duże programy: ochrony przeciwpowodziowej dorzecza górnej Wisły oraz ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Inwestycje te prowadzą samorządy i rząd, z dużym wsparciem funduszy unijnych.

Piątkowe wizyty premiera na Mazowszu i w Małopolsce to kontynuacja objazdu szefa rządu różnych regionów Polski. Wcześniej premier odwiedził: woj. lubelskie (Zakłady Azotowe Puławy SA), woj. lubuskie (kopalnia gazu i ropy Lubiatów - Międzychód - Grotów), woj. pomorskie (nowy most w Kwidzynie). (PAP)

swi/ mrr/ son/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)