Notowania

tusk
12.07.2009 16:46

Tusk: żegnamy i dziękujemy Poetteringowi, witamy Buzka

Żegnamy i dziękujemy Hansowi-Gertowi Poetteringowi, witamy Jerzego Buzka - powiedział premier Donald Tusk, który w niedzielę złożył wizytę w Osnabrueck w Dolnej Saksonii. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że we wtorek w europarlamencie nie będzie niespodzianek i Buzek zostanie wybrany na stanowisko szefa PE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Żegnamy i dziękujemy Hansowi-Gertowi Poetteringowi, witamy Jerzego Buzka - powiedział premier Donald Tusk, który w niedzielę złożył wizytę w Osnabrueck w Dolnej Saksonii. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że we wtorek w europarlamencie nie będzie niespodzianek i Buzek zostanie wybrany na stanowisko szefa PE.

Tusk, Poetternig, Buzek oraz szef frakcji chadeckiej w PE Joseph Daul wzięli udział we mszy świętej w katedrze w Osnabrueck, koncelebrowanej przez miejscowego biskupa Franza-Josepha Bode i arcybiskupa opolskiego Alfonsa Nossola.

Wizyta w Osnabrueck była dla Tuska okazją od pożegnania odchodzącego szefa PE - Poetteringa, którego polski premier wielokrotnie nazywał przyjacielem Polski i Polaków. "Ta uroczystość nie jest smutna, to nie tylko pożegnanie, ale także podziękowanie wobec naszych przyjaciół i partnerów" - mówił szef polskiego rządu.

Zdaniem premiera Poettering jest politykiem, który pracował z wielkimi sukcesami na rzecz tego, aby nowe państwa członkowskie UE, "czuły się w zjednoczonej Europie, jak u siebie w domu".

"Jest rzeczą bezcenną empatia i otwartość tak znaczących polityków w Europie, jak Poettering, otwartość wobec państw, narodów i ludzi, którzy potrzebowali empatii, aby poczuć się (w UE) jak u siebie. Chciałem Ci za to serdecznie podziękować, z tej roli wywiązałeś się chyba jak nikt w Europie" - powiedział Tusk.

Premier podziękował też Daulowi za promowanie kandydatury Buzka na szefa PE. "Wykonałeś kawał dobrej roboty" - ocenił.

Poetternig wyraził radość, że Niemcy wspólnie m.in. z Francją i Polską budują przyszłość Unii. "Chcemy budować Europę w oparciu o pokój, pojednanie i demokrację" - deklarował.

"Pamiętamy, jak trudną historię ma za sobą Europa, wiemy, jakie cierpienia przyniosły Niemcy w II wojnie światowej. Ale teraz żyjemy w szczęśliwym okresie Europy - budujemy przyszłość pełną pokoju i demokracji" - podkreślił Poettering.

Buzek przypomniał, że Poetternig od 10 lat jest na szczycie europejskiej polityki i brał udział w wielu ważnych dla Polski i Europy wydarzeniach w tym okresie. "Jestem przekonany, że nic się nie kończy. Teraz (po odejściu Poetteringa) będzie trochę inaczej, ale także będzie wspaniale. Gratuluję i dziękuję Gert" - zwrócił się do Poetteringa.

Buzek podziękował kolejny raz swoim wyborcom za głosy oddane na niego w wyborach do PE. Jak dodał, bez tego poparcia byłoby mu bardzo trudno ubiegać się o fotel szefa europarlamentu. Dziękował też rządowi i premierowi za skuteczną walkę w PE o poparcie dla jego osoby. "Dziękuję rządowi za wielki trud, przede wszystkim tobie, Donald" - zaznaczył.

Cele jakie Buzek stawia przed sobą - jako szefem PE - to przybliżenie PE obywatelom, bezpieczeństwo energetyczne, ograniczenie zmian klimatycznych, migracja i dobre kontakty z sąsiadami Unii.

Marcin Gietka (PAP)

mrr/ kar/ mow/

Tagi: tusk, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz