Notowania

wiadomości
16.01.2013 15:24

TVP ubiega się o miejsce na MUX-1 dla programu dla dzieci "TVP ABC"

TVP złoży w ogłoszonym przez KRRiT konkursie wniosek o koncesję na nadawanie na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej programu dla dzieci - "TVP ABC". Według zapowiedzi telewizji publicznej w programie znajdą się zarówno produkcje nowe, jak i archiwalne.

Podziel się
Dodaj komentarz

TVP złoży w ogłoszonym przez KRRiT konkursie wniosek o koncesję na nadawanie na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej programu dla dzieci - "TVP ABC". Według zapowiedzi telewizji publicznej w programie znajdą się zarówno produkcje nowe, jak i archiwalne.

"Planowany program wyspecjalizowany TVP ABC to propozycja adresowana do dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców (...) Zapewni dzieciom atrakcyjne i wartościowe pozycje programowe odpowiadające ich potrzebom oraz zainteresowaniom. Jednocześnie będzie stanowił wsparcie dla rodziców i opiekunów poprzez udostępnienie audycji o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych, a także bezpiecznych treści dla rozwoju najmłodszych" - poinformowała TVP w przesłanym PAP komunikacie.

TVP ABC ma propagować "pozytywne wzory postaw i zachowań, a poprzez bogactwo treści dydaktycznych sprzyjać wyrównaniu szans dzieci niemających równego dostępu do przedszkola i nauki".

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła pod koniec grudnia ub.r. Rada sprecyzowała, że chce, by były to programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców KRRiT czeka do 25 lutego 2013 r. Zgłosić mogą się zarówno nowi nadawcy, jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną i chcą ubiegać się o jej rozszerzenie.

Zgodnie z treścią ogłoszenia o konkursie, program dla dzieci ma - poprzez różne audycje, m.in. bajki, przedstawienia teatralne, audycje edukacyjne oraz filmy fabularne, animowane i dokumentalne - ułatwiać poznawanie świata, wspomagać "wszechstronny rozwój" tej grupy odbiorców, "wskazywać wzorce" i wspierać opiekunów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec tego roku ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.

Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Zastąpią je programy wybrane w wyniku trwającego konkursu.

Cztery inne miejsca na tym multipleksie KRRiT rozdysponowała w zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie. Zwyciężyli wówczas: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r., po rezygnacji spółki Kino Polska TV z koncesji na nadawanie, KRRiT zdecydowała, że program Kino Polska Nostalgia zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. (PAP)

mca/ pz/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz