Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twardowski: dostęp do mammografii nie jest ograniczony

0
Podziel się:

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił w czwartek w Sejmie, że ani
resort, ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie ograniczają dostępu do badań mammograficznych. Dodał, że
trwają prace nad uszczegółowieniem zarządzenia określającego kryteria wykluczenia niektórych kobiet
z przesiewowych badań mammograficznych.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił w czwartek w Sejmie, że ani resort, ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie ograniczają dostępu do badań mammograficznych. Dodał, że trwają prace nad uszczegółowieniem zarządzenia określającego kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych.

Wiceminister zdrowia, odpowiadając na pytania posłów, wyjaśniał, że zarządzenie NFZ w tej sprawie zostanie albo uszczegółowione, albo zmienione. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu profilaktycznego raka piersi skierowane są do kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

"Żadna pacjentka, która zgłosi się na mammografię, nie zostanie bez pomocy, bo albo natychmiast zostanie wykonana jej mammografia, a w przypadku szczególnie niepokojącym zostanie od razu skierowana do lekarza specjalisty" - zapewnił Twardowski.

Przedstawił informację z której wynika, że w 2008 roku dzięki przesiewowym badaniom mammograficznym wykryto 1474 przypadki raka piersi, ponad 176 tys. zmian łagodnych i 41,6 tys. przypadków podejrzenia nowotworu. Rok później wykryto 2658 przypadków raka piersi, ponad 230 tys. przypadków zmian łagodnych i 29,2 tys. podejrzenia raka piersi - dodał Twardowski.

"Program rozwija się z roku na rok. Nie ma tutaj jakiegokolwiek przesłania, aby mówić, że środki finansowe na ten cel nie zostały zabezpieczone lub są mniejsze" - powiedział Twardowski, dodając, że tylko w 2009 r. na mammograficzne badania profilaktyczne przeznaczono prawie 75 mln zł.

W pierwszej połowie stycznia prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poinformował, że zarządzenie określające kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych zostanie uszczegółowione.

Do zarządzenia ma być dołączona lista objawów, które będą kwalifikowały do natychmiastowego kontaktu z lekarzem specjalistą - zamiast do udziału w badaniach profilaktycznych. Jak dodał, zapis ma na celu skrócenie drogi do pełnego zdiagnozowania niepokojących objawów. Zaznaczył też, że programy profilaktyczne kierowane są do zdrowych osób, a nie takich, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości.

W zarządzeniu prezesa Funduszu z października 2009 r. zapisano, że programem profilaktycznym w 2010 r. nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi oraz kobiety, które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą występowanie dolegliwości w obrębie piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69. roku życia. Panie w tym wieku zostały objęte programem profilaktycznym finansowanym przez NFZ.

Specjaliści podkreślają, że nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest łatwo wyleczalny - w ponad 90 proc. przypadków.(PAP)

gdy/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)