Notowania

nowa
04.02.2009 17:49

Twardowski: w marcu nowa lista leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych powinna zacząć obowiązywać od marca - zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nowa lista leków refundowanych powinna zacząć obowiązywać od marca - zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski. *

Projekt listy przygotowany przez resort zdrowia znajduje się obecnie w Rządowym Centrum Legislacji - powiedział wiceminister zdrowia w środę PAP.

"Lista była przygotowana już w grudniu, ale oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, o co postulowało wielu pacjentów" - podkreślił Twardowski.

W ocenie wiceministra zdrowia, nie jest możliwa aktualizacja listy cztery razy w roku, co zakłada ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona za rządów PiS. "Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie. Kiedy przychodziłem do ministerstwa jeszcze tego nie wiedziałem, teraz to wiem" - powiedział Twardowski.

Z kolei zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), aktualizowanie listy leków refundowanych co trzy miesiące jest wykonalne.

"Jeżeli ministerstwo nie jest w stanie zrealizować ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, to niech ją zmieni. W założeniach chodziło o to, żeby przez częste aktualizowanie listy producenci leków generycznych obniżali ceny - chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne. Częsta aktualizacja listy jest wymagana przez UE" - powiedział PAP Piecha.

Resort zdrowia zaktualizował listę leków refundowanych w lipcu. (PAP)

pro/ bno/ jbr/

Tagi: nowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz