Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Twój Ruch: w styczniu nowy program i start kampanii do PE

0
Podziel się:

Prezentacja nowego programu opracowanego po regionalnych debatach i
rozpoczęcie kampanii do PE - to plany Twojego Ruchu na początek 2014 r. Wg Andrzeja Rozenka
"jedynkami" na liście Europy Plus do PE mają być m.in. Marek Siwiec, Robert Kwiatkowski, Ryszard
Kalisz i Jan Hartman.

bEsrpEqJ

Prezentacja nowego programu opracowanego po regionalnych debatach i rozpoczęcie kampanii do PE - to plany Twojego Ruchu na początek 2014 r. Wg Andrzeja Rozenka "jedynkami" na liście Europy Plus do PE mają być m.in. Marek Siwiec, Robert Kwiatkowski, Ryszard Kalisz i Jan Hartman.

"W styczniu przede wszystkim zakończymy 16 kongresów wojewódzkich i w Sejmie, w Sali Kolumnowej przedstawimy wyniki konwencji programowych. Będzie to swoisty, nowy program Twojego Ruchu, nowy, bo bardzo wzbogacony o wiele szczegółów" - powiedział PAP Rozenek.

Po październikowym kongresie, na którym Ruch Palikota zamienił się w Twój Ruch, partia zorganizowała szereg konwencji regionalnych m.in. na temat gospodarki i zdrowia. Formacja Janusza Palikota przekonywała m.in. do emerytur obywatelskich, połączenia ZUS i KRUS, tworzenia warunków do rozwoju rodzimego biznesu, lepszego wykorzystywanie środków unijnych czy pomysłu, aby prezydenci miast, burmistrzowie, posłowie, ministrowie i szefowie partii pełnili funkcje tylko dwie kadencje.

bEsrpEqL

Nowy program, stanowiący wnioski z konwencji, zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w ostatni weekend stycznia (25-26) na posiedzeniu Rady Krajowej; ma być bazą do przyszłorocznych wyborów do europarlamentu oraz do wyborów parlamentarnych w 2015 roku - tłumaczy Łukasz Gibała.

Według Rozenka w styczniu ruszy kampania do europarlamentu; TR jest - obok m.in. stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Stronnictwa Demokratycznego czy Partii Demokratycznej - jednym z filarów inicjatywy Europa Plus, której tworzenie na początku roku ogłosili Palikot, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz europoseł Marek Siwiec. Rozenek i Gibała zapowiadają, że były prezydent będzie honorowym przewodniczącym komitetu wyborczego, "twarzą" kampanii.

Według rzecznika Twojego Ruchu w styczniu zostanie przedstawione kalendarium kampanii Europy Plus do PE i jedynki na listach do europarlamentu. "Europa Plus cały czas działa i będzie działać" - przekonuje.

Pytany o "jedynki" na listach, rzecznik TR wymienia nazwiska: wiceszefa partii Marka Siwca, Roberta Kwiatkowskiego i szefa stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza. Według Gibały Kalisz otworzy warszawską listę do PE, Siwiec - listę w Wielkopolsce, Kwiatkowski - na Dolnym Śląsku, w Krakowie z kolei - Jan Hartman. "Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia z panem Kazimierzem Kutzem na Śląsku" - dodaje Gibała. W połowie grudnia Kutz mówił "Dziennikowi Zachodniemu", że otrzymał ofertę startu do PE i głęboko się nad nią zastanawia.

bEsrpEqR

Siwiec, pytany o swój start w wyborach, odparł, że "nie chce uprzedzać oficjalnego komunikatu". "Ale mogę powiedzieć tyle, że negocjacje koalicyjne są bardzo zaawansowane, one są z jednej strony trudne, bo żeśmy wysoko postawili poprzeczkę - to jest koalicja i nigdy nie jest łatwo się w jej ramach dogadać, po drugie - parytet płci (50 proc. kobiet, 50 proc. mężczyzn na listach do PE) stworzył gigantyczne zobowiązanie, ale trzymamy się tego" - powiedział.

Kwiatkowski przyznaje, że bardzo chciałby wystartować do PE, ale - jak zaznacza - decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Hartman, pytany czy wystartuje do PE, potwierdził. PAP nie udało się skontaktować z Kaliszem.

Nieoficjalnie działacze związani z inicjatywą Europa Plus mówią, że rozmowy ws. startu do PE toczą się m.in. z prof. Magdaleną Środą i wicemarszałek Sejmu Wandą Nowicką.

Jednak Nowicka w rozmowie z PAP zaprzeczyła. "Nie są prowadzone ze mną rozmowy na ten temat i w zasadzie w tym momencie nie mam nic do powiedzenia" - powiedziała wicemarszałek Sejmu, która - choć reprezentuje TR w prezydium Sejmu, to do partii ani klubu wejść nie chciała. PAP nie udało się skontaktować ze Środą.

bEsrpEqS

W nieoficjalnych rozmowach jako potencjalni kandydaci pojawiają się również: Andrzej Olechowski i Paweł Piskorski. Olechowski w marcu po powołaniu inicjatywy podkreślał jednak, że jego poglądy są liberalne i nie pasuje do Europy Plus. "Nie zamierzam kandydować do PE. Osoby wybrane z tej listy (Europy Plus) będą tam członkami frakcji socjalistycznej. A ja socjalistą nie jestem" - mówił wtedy.

Gibała, pytany czy komitet wyborczy inicjatywy będzie nosił nazwę Europy Plus, odparł: "Jeszcze się nad tym zastanawiamy, będziemy robili sondaże, ale najprawdopodobniej będzie to komitet wyborczy Europy Plus. Rozważamy dwie opcje - Europa Plus albo Twój Ruch albo też połączoną opcję, czyli Komitet Wyborczy Europa Plus - Twój Ruch. Przebadamy je pod względem sondażowym, która jest najlepiej kojarzona przez wyborców".

Politycy TR pytani o wybory samorządowe odpowiadają, że najpierw skupiają się na wyborach do PE. Poseł podkreśla jednocześnie, że aby wypełnić listy do samorządu potrzeba kilkudziesięciu tysięcy kandydatów. "Partia Twój Ruch ma ok. 5 tys. członków. (...) To oznacza, że musimy aktywnie poszukiwać kandydatów do samorządu spoza partii, czyli brać na listy osoby, które są działaczami społecznymi" - tłumaczył.

Według Rozenka na listach do europarlamentu na dalszych miejscach znajdą się kandydaci TR np. do sejmików. "To naturalne, że oni muszą w swym środowisku się pokazać, zaprezentować program, trochę bardziej lokalny niż europejski. Jest świetna okazja do tego, by z tego skorzystać" - powiedział. (PAP)

bEsrpEqT

sdd/ eaw/ jbr/

bEsrpErm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)