Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twórca syntezatora mowy "Człowiekiem bez barier 2010"

0
Podziel się:

Laureatem ósmej edycji konkursu "Człowiek bez barier" został twórca
pierwszego polskiego syntezatora mowy, działacz społeczny Marek Kalbarczyk. Wyniki konkursu
ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Laureatem ósmej edycji konkursu "Człowiek bez barier" został twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy, działacz społeczny Marek Kalbarczyk. Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Laureat jest osobą niewidomą, założycielem Fundacji Szansa dla Niewidomych. "To przede wszystkim człowiek o wielkim sercu, który w oparciu o swoje doświadczenia życiowe pomaga innym" - podkreślono w uzasadnieniu. Tegoroczna edycja konkursu była ukierunkowana na osoby, które poprzez swoją działalność pomagają innym i udzielają się społecznie.

"+Trzecie oko+ to tajemnica niewidomych - to oko, które widzi więcej, które widzi inaczej ludzi, widzi ich potrzeby, ułomności, ale też ich możliwości. Myślę, że inni także z tego +trzeciego oka+ korzystają " - powiedział laureat po odebraniu statuetki. Kalbarczyk dodał, że jest człowiekiem pracy. "To wielki zaszczyt móc pracować" - podkreślił. "Nie ma co się zatrzymywać, trzeba wykorzystać w życiu to, co się ma" - zaznaczył.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski powiedział, że jury miało trudny wybór, bo nadeszło 50 zgłoszeń z całego kraju. "Wszystkie zgłoszone osoby są niesamowitym przykładem, jak mimo niepełnosprawności radzić sobie w codziennym życiu" - powiedział Pawłowski.

Wyróżnieni w konkursie zostali także sportowiec i pielęgniarka poruszająca się na wózku Emilia Kotarska; chorujący na rdzeniowy zanik mięśni, twórca stron internetowych, poeta, Jacek Ryng; działacz na rzecz osób głuchoniewidomych, prowadzący kursy i szkolenia dla osób z dysfunkcją wzroku Krzysztof Wostal; poruszający się na wózku doradca klienta w salonie, specjalizujący się w samochodach dostosowanych, Sebastian Mankiewicz.

Pawłowski podkreślił, że często zadaje mu się pytanie, dlaczego osób z niepełnosprawnością nie widać na ulicach miast. "+Bo te osoby muszą mieć po co wyjść+- tak odpowiadam pytającym" - mówił Pawłowski. Dodał także, że przykład laureatów konkursu ma przekonywać, że niepełnosprawność nie zwalnia z obowiązku funkcjonowania w społeczeństwie.

"Osoba bez barier to osoba, która daje nadzieję tym, którzy nie widzą sensu, by wyjść z domu" - powiedział z kolei pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Intencją konkursu organizowanego od 2003 roku jest upowszechnianie wiedzy o możliwościach tkwiących w osobach z niepełnosprawnością, uświadomienie społeczeństwu ich potencjału. Kandydata na "Człowieka bez barier" może zgłosić osoba fizyczna, jak i organizacja: urząd, firma, organizacja pozarządowa. Może nim zostać osoba z każdym rodzajem niepełnosprawności mająca wyjątkowe osiągnięcia w dowolnej dziedzinie.

Wśród laureatów z ostatnich lat znaleźli się m.in. poseł Sławomir Piechota, dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w biegach narciarskich Katarzyna Rogowiec, profesor Ewa Nowicka-Rusek, rolnik Piotr Kalinowski.

Konkurs odbywa się pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Katarzyna Nocuń (PAP)

kno/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)