Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twórcy: nie ustąpimy w sprawie radiowej Dwójki

0
Podziel się:

Ograniczenie częstotliwości, na której
nadawany jest program II Polskiego Radia, jest dla polskich
twórców nie do przyjęcia. "Nie ustąpimy w tej sprawie. Będziemy
protestować" - zapowiedział na środowej konferencji prasowej
prezes polskiego PEN Clubu, Adam Pomorski.

Ograniczenie częstotliwości, na której nadawany jest program II Polskiego Radia, jest dla polskich twórców nie do przyjęcia. "Nie ustąpimy w tej sprawie. Będziemy protestować" - zapowiedział na środowej konferencji prasowej prezes polskiego PEN Clubu, Adam Pomorski.

Konferencję zwołano w warszawskiej siedzibie PEN po wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którym rozpatrywana była sprawa planowanego przez obecny zarząd Polskiego Radia ograniczenia częstotliwości radiowej Dwójki na korzyść programu pierwszego.

"Sprawa pozostaje otwarta. Nie doszliśmy do żadnego porozumienia, nie ustaliliśmy nawet z senatorami wspólnego protokołu" - powiedział Pomorski, który był jednym z członków reprezentacji stowarzyszeń twórców zaproszonych na posiedzenie senackiej komisji.

"W ocenie ludzi kultury, zepchnięcie Dwójki - jedynego ogólnokrajowego radiowego programu koncentrującego się na kulturze - do pozycji +radia niszowego+, jak to określa prezes Czabański, przyniesie niepowetowane straty. Rola Dwójki jest nie do przecenienia" - mówił Pomorski.

"Całkowicie się z panem zgadzam" - deklarował Krzysztof Zaleski, od połowy marca dyrektor radiowej Dwójki. "Wiemy, że to trudna decyzja i staramy się, jak się da, złagodzić jej skutki. Ale jest ona konieczna ze względów finansowych" - przekonywał Zaleski.

Jego zdaniem, radiowa Dwójka jest najdroższym programem Polskiego Radia także ze względu na tantiemy pobierane przez stowarzyszenia twórców, np. za prawa do emisji koncertu. Teoretycznie powinna być ona utrzymywana z kurczących się wpływów za abonament, w praktyce Dwójka korzysta też z budżetu PR, wypracowanego przez stacje nadające reklamy, jak np. Trójka.

Zaleski nie umiał jednak odpowiedzieć, jaki procent budżetu PR pochłania obecnie program II, i jakie zyski przyniesie ograniczenie częstotliwości, na jakich jest nadawany.

Przeciwko decyzji o ograniczeniu zasięgu programu II Polskiego Radia protestują nie tylko twórcy, ale też politycy - m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej i minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski. (PAP)

aszw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)