Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twórcy zabiegają o poparcie samorządów dla reformy mediów

0
Podziel się:

Pełnomocnicy Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych przedstawili w piątek
w Opolu, na konwencie marszałków województw, założenia swojego projektu ustawy regulującej
działalność mediów publicznych. To pierwsza publiczna prezentacja szczegółów inicjatywy.

Pełnomocnicy Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych przedstawili w piątek w Opolu, na konwencie marszałków województw, założenia swojego projektu ustawy regulującej działalność mediów publicznych. To pierwsza publiczna prezentacja szczegółów inicjatywy.

"Jeśli uzyskamy poparcie na poziomie samorządów, to będzie wspaniale, bo reforma samorządowa uczyniła z nich potężne ośrodki opiniodawcze i władcze. Nie sądzę, żeby parlament mógł nie zauważyć tego poparcia" - powiedział PAP jeden z pełnomocników komitetu, Maciej Strzembosz.

Twórcy liczą, że uda im się przekonać wszystkie partie polityczne do poparcia ich projektu. "Nawet jeśli wymaga on zmian, to warto, żeby wszystkie partie wniosły go do Sejmu jako inicjatywę poselską. 3 marca mamy posiedzenie komitetu, który będzie omawiał wszystkie poprawki i zmiany. Potem zaczniemy już bardziej oficjalne rozmowy z politykami" - zapowiedział Strzembosz.

Wśród najważniejszych założeń projektu jest zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych, z gwarancją, że będą one tworzyć dobre programy, powstające bez wpływu partyjnego. "Chcemy skończyć z partyjnym folwarkiem, zbudować piramidę mediów od silnych regionów zaczynając na Warszawie kończąc" - wyjaśnił Strzembosz.

Na jednostki mediów publicznych składać mają się wszystkie dotychczasowe spółki mediów publicznych, czyli tzw. duże radio i TVP oraz regionalne rozgłośnie radiowe i ośrodki telewizyjne. Dodatkowo, każdy program wytworzony przez media publiczne ma być bezterminowo dostępny na platformie mediów publicznych, której utworzenie jest ważnym założeniem projektu.

Finansowanie tak zbudowanych mediów publicznych miałoby się odbywać poprzez comiesięczną opłatę audiowizualną w wysokości 8 zł wnoszoną przez niemal każdego obywatela - z wyjątkiem osób najuboższych. Jej ściąganiem ma zająć się Urząd Skarbowy, poprzez podatek PIT. To - zdaniem Strzembosza - powinno zapewnić publicznemu radiu i telewizji finansowanie na wyższym poziomie niż obecnie, przy malejących wpływach z abonamentu.

"Taka opłata ściągana powszechnie powinna dać około półtora miliarda, może dwóch miliardów zł na media. To oczywiście nie tak dużo jak abonament, który przy stuprocentowej ściągalności mógłby wynosić 3 miliardy 700 milionów" - zaznaczył Strzembosz.

Projekt reformy mediów zakłada też odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Tym - między innymi - miałby się zajmować Komitet Mediów Publicznych - rodzaj rady programowej tych mediów. Komitet ma składać się z 50 osób, wylosowanych spośród 250-osobowego zasobu kadrowego, do którego członków wskazują organizacje pozarządowe, organizacje twórców, dziennikarzy, konferencje rektorów szkół wyższych i artystycznych oraz różne organizacje samorządowe.

Taki komitet wybierałby - w formie otwartego konkursu - siedmioosobową Radę Mediów Publicznych. Rada - według projektu - ma odpowiadać za strategię, podział pieniędzy z opłaty audiowizualnej oraz wybierać - na zasadzie otwartych konkursów - dyrektorów jednostek mediów publicznych, czyli jednoosobowe zarządy radia i telewizji.

Według Strzembosza, dotychczasowe opinie o projekcie reformy mediów publicznych są pozytywne. "Odbiór jest b. dobry, w sensie, że wszyscy rozpoczynają rozmowę. To nie jest tak, że my przedstawiamy coś zupełnie nowego i wszyscy mówią +bingo, kupujemy to w ciemno+. Jest rozmowa merytoryczna i to nas cieszy" - podsumował.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi. (PAP)

jsz/ abr/ gma/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)