Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Twórcza rekreacja nad Wisłą czyli festiwal "Przemiany"

0
Podziel się:

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprasza warszawiaków do twórczego
spędzania czasu na nadwiślańskich brzegach. Od czwartku do niedzieli zostaną tam zorganizowane w
ramach festiwalu "Przemiany" m.in. warsztaty naukowe, zajęcia dla najmłodszych i koncerty.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprasza warszawiaków do twórczego spędzania czasu na nadwiślańskich brzegach. Od czwartku do niedzieli zostaną tam zorganizowane w ramach festiwalu "Przemiany" m.in. warsztaty naukowe, zajęcia dla najmłodszych i koncerty.

Festiwalowe imprezy odbędą się w Centrum Nauki Kopernik, klubie Cud nad Wisłą oraz w powstałym niedawno nad brzegiem Wisły Parku Odkrywców, przylegającym do budynku centrum. Będzie można uczestniczyć m.in. w warsztatach fotografii, wikliniarstwa, koncertach i pokazach filmowych na wolnym powietrzu oraz zjeść śniadanie na trawie, które zaserwuje szef kuchni molekularnej. Zapaleni cykliści podzielą się swoją wiedzą na temat rowerów, a na spacer po warszawskiej Pradze zabiorą chętnych młodzi mieszkańcy tej dzielnicy.

W programie festiwalu znalazł się też spacer po Pradze-Północ z jej najmłodszymi mieszkańcami, którzy wspólnie z Pawłem Althamerem i Stowarzyszeniem Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ opracowali trasę obejmującą miejsca zazwyczaj nieznane warszawiakom, a chętnie odwiedzane przez młodych prażan.

Festiwal otworzy w czwartek debata z pogranicza sztuki i zabawy z udziałem m.in. językoznawcy Mirosława Bańki, wędkarza Olina Gutowskiego oraz filmowców Piotra Ivana Ivanova i Krzysztofa Dziomdziora. Przedstawią oni swoje przemyślenia na temat Wisły podczas siedmiominutowych wystąpień, którym towarzyszyć będzie pokaz slajdów.

W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmów dokumentalnych opowiadających o rzekach świata. Zostaną wyświetlone cztery dokumenty: "W górę Jangcy", "Rzeka Kongo", "Planeta Galata: most w Stambule" oraz "Dziedzictwo: opowieść rybaka". W sobotę rozgwieżdżone niebo nad Wisłą będzie można bezpłatnie obserwować w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

W sobotni wieczór będzie można wziąć udział także w koncercie Sonic Fiction. Polscy i zagraniczni twórcy muzyki elektronicznej zaprezentują m.in. utwory muzyki klasycznej w aranżacjach na instrumenty elektroniczne.

"Centrum Nauki Kopernik stara się łączyć Wisłę z Warszawą" - powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor placówki Robert Firmhofer. Jak podkreślił, nazwa festiwalu odnosi się do pytania o miejsce Wisły na mapie miasta w przyszłości i o oczekiwania warszawiaków co do otoczenia rzeki.

Firmhofer zaznaczył, że rzeki we współczesnych miastach pełnią bardzo różną funkcję. "Rzadziej są dziś traktami komunikacyjnymi, bardzo często nad ich brzegami ulokowane są miejsca reprezentacyjne, parlamenty, często brzegi rzek stają się miejscami rekreacji, tętniącymi życiem, często lokują się tam również ośrodki kultury" - mówił.

W ocenie dyrektora, głównym punktem festiwalu ma być projekt socjologiczny służący zbadaniu, z czym Wisła kojarzy się mieszkańcom Warszawy. W ramach projektu "Socjologia Wisły", realizowanego od 4 sierpnia, zbierane są za pomocą internetowej aplikacji opinie warszawiaków na temat rzeki i jej otoczenia. Jak poinformował Firmhofer, w dotychczas nadesłanych opiniach Wisła najczęściej była określana jako "brudna", następnie "dzika" i "piękna". Wyniki badania socjologicznego zostaną opublikowane we wrześniu w internecie. Zostanie też utworzona mapa najbardziej i najmniej lubianych miejsc warszawiaków nad Wisłą. Uczestnicy festiwalu będą mogli je zaznaczać na wielkiej mapie brzegu rzeki, rozwieszonej na jednej ze ścian Centrum Nauki Kopernik.(PAP)

mce/ hes/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)