Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 15:38

Tybetańskie graffiti na 76-lecie Dalajlamy

Murale autorstwa buddyjskich mnichów i polskich artystów pokryły w środę podpory estakady przy Rondzie Tybetu na warszawskiej Woli. Happening był początkiem Dni Tybetu, zorganizowanych w 76. urodziny XIV Dalajlamy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Murale autorstwa buddyjskich mnichów i polskich artystów pokryły w środę podpory estakady przy Rondzie Tybetu na warszawskiej Woli. Happening był początkiem Dni Tybetu, zorganizowanych w 76. urodziny XIV Dalajlamy.

Prace są częścią Galerii Tybetańskiej powstającej od dwu lat przy Rondzie Tybetu, zlokalizowanym u zbiegu ulic Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka w Warszawie. Jak poinformował PAP Piotr Cykowski z Fundacji "Inna Przestrzeń", współorganizującej Dni Tybetu, autorami części malowideł są buddyjscy mnisi z klasztoru Drepung w Indiach, którzy zostali zaproszeni do Polski na cykl warsztatów.

"Mnisi malują tekst poświęcony długiemu życiu Dalajlamy. Z drugiej strony ma powstać mantra +Om Mani Padme Hum+, czyli najważniejsza tybetańska mantra - mantra współczucia, która również jest dedykowana Dalajlamie" - powiedział Cykowski.

Poza mnichami prace tworzą polscy grafficiarze, m.in. Mors, NeSpoon i Artur Wabik. Pochodzący z Nowego Sącza Mors namalował metaforyczną postać mnicha, a Artur Wabik z Krakowa - pracę "Inwazja", inspirowaną aktualną sytuacją Tybetu. Jak zaznaczył Cykowski, to dopiero początek tegorocznych prac. Kolejne będą powstawać pod koniec lipca. W najbliższych miesiącach w Galerii Tybetańskiej odbędą się też warsztaty grafiki dla młodzieży.

Graffiti tybetańskie na Woli powstaje przy współpracy Fundacji "Klamra" z Fundacją "Inna Przestrzeń" oraz Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie w ramach Festiwalu Graffiti. Działania wspiera finansowo Urząd m. st. Warszawy.

"Postanowiliśmy oddać część obiektów warszawskich pod legalne graffiti, mając na względzie plagę, z którą walczymy, czyli nielegalne graffiti." - powiedział rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Adam Sobieraj. "Nie ingerujemy w formę i treść prac" - dodał. "Ogranicza nas jedynie artykuł 32. Konstytucji mówiący, że nie dyskryminujemy nikogo ze względu na pochodzenie, płeć, wyznanie, religię i poglądy polityczne."

W ramach warszawskich obchodów Dni Tybetu między 6 a 8 lipca odbywa się cykl imprez w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. W programie jest występ tybetańskich mnichów prezentujących tradycyjne śpiewy klasztorne (6.07), spotkanie z tybetańską bloggerką Dechen Pembą(8.07) i pokazy filmów: "Rangdzen znaczy wolność"(6.07) o działaniach Polaków na rzecz Tybetu oraz "Słońce poza chmurami"(8.7) o tybetańskich emigrantach. W środę wystartował także 18-dniowy Tybetański Rajd Rowerowy z Krakowa do Gdańska.

Dalajlama Tenzin Gjaco urodził się 6 lipca 1935 roku w Tybecie Wschodnim. W wyniku chińskiej okupacji w 1959 r. wyemigrował do Indii, gdzie powołał Tybetański Rząd i Parlament na uchodźstwie. 10 marca 2011 r. zapowiedział zrzeczenie się dotychczasowych funkcji politycznych w Tybetańskim Rządzie Emigracyjnym. Po zmianach zatwierdzonych przez Tybetański Parlament na Uchodźstwie, Dalajlama pozostaje "Strażnikiem i symbolem Tybetu oraz Tybetańczyków". (PAP)

adp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz