Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień Kina Indyjskiego w Warszawie

0
Podziel się:

Festiwal "Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie kina w Indiach" odbędzie się
w warszawskim kinie Kultura. Będzie to - jak zapewniają organizatorzy - szeroka panorama
kinematografii Indii. "Nasze kino to nie tylko Bollywood "- podkreśla ambasador Indii w Polsce.

Festiwal "Tydzień Kina Indyjskiego. 100-lecie kina w Indiach" odbędzie się w warszawskim kinie Kultura. Będzie to - jak zapewniają organizatorzy - szeroka panorama kinematografii Indii. "Nasze kino to nie tylko Bollywood "- podkreśla ambasador Indii w Polsce.

Przegląd odbywa się w dniach 5-10 listopada.

"W tym roku obchodzimy 100-lecie kina indyjskiego. Wraz z powstaniem pierwszego niemego filmu "Raja Harishchandra" w 1913 roku, rozpoczęła się długa i pasjonująca przygoda Indii z kinematografią. Filmy ilustrują przemianę narodu z kolonii w wolną, demokratyczną republikę o bogatym dziedzictwie kulturowym oraz wielorakich wartościach i wzorcach" - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Monika Kapil Mohta, Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.

Festiwal podzielony będzie na trzy segmenty: filmy dla dzieci i młodzieży, prezentowane w godzinach rannych, typowe filmy indyjskie, zwane bollywoodzkimi, których seanse odbywać się będą popołudniami oraz przegląd filmów z udziałem Smity Patil - wybitnej aktorki i ikony indyjskiego kina, zmarłej w 1986 roku. Podczas Tygodnia zaprezentowane zostanie pięć filmów z jej udziałem: "Bhumika", "Sadgati", "Umbartha", "Manthan" i "Mirch Masala".

"To będzie okazja dla polskich fanów kina do zrozumienia indyjskich tradycji filmowych" - dodała ambasador. "Panuje popularne przekonanie, że kino indyjskie to wyłącznie tzw. Bollywood. To nieprawda - Indie to największy producent filmowy na świecie. W ciągu ostatnich dwóch lat wyprodukowały około 1000 filmów rocznie. To sprawia, że nasze kino jest bardzo różnorodne".

"Kino europejskie, zwłaszcza wschodnioeuropejskie, było bardzo ważne w konstytuowaniu się indyjskiej świadomości filmowej. Inspirowaliśmy się twórczością Wajdy, Kieślowskiego, Zanussiego. Te filmy pokazały nam, że można kręcić wspaniałe dzieła bez wielkich funduszy" - powiedział Govind Nihalani, operator, scenarzysta i reżyser. "Silnie działało na nas kino wojenne, korespondowało z naszymi doświadczeniami, pokazało nam nowy kierunek działania. Kino indyjskie to nie tylko taniec i śpiew. Nasze filmy są znacznie bardziej różnorodne, istnieje również niszowe kino artystyczne".

Organizatorami Tygodnia Kina Indyjskiego są: Ambasada Indii, Polski Instytut Filmowy oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)