Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień Mediacji - od poniedziałku w całym kraju

0
Podziel się:

Od 14 do 19 października w całym kraju obchodzony będzie Tydzień Mediacji.
W siedzibach sądów, prokuratur oraz innych wyznaczonych miejscach dyżurować będą mediatorzy i
prawnicy popularyzujący ten sposób rozwiązywania sporów.

Od 14 do 19 października w całym kraju obchodzony będzie Tydzień Mediacji. W siedzibach sądów, prokuratur oraz innych wyznaczonych miejscach dyżurować będą mediatorzy i prawnicy popularyzujący ten sposób rozwiązywania sporów.

Obchody związane są z przypadającym w czwartek - 17 października - Międzynarodowym Dniem Mediacji. W tym roku resort sprawiedliwości zaproponował jednak, aby święto mediacji wydłużyć na cały tydzień.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu - przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora.

Tradycyjnie w akcję - jak co roku - włączą się m.in. sądy, prokuratury, adwokatura i organizacje pozarządowe skupiające mediatorów. Zorganizowane zostaną dyżury ekspertów i bezpłatne warsztaty. Informacje o części spośród planowanych dyżurów można znaleźć np. na stronach prokuratur bądź stronie Polskiego Centrum Mediacji - www.mediator.org.pl. Szczegółowa informacja o wszystkich inicjatywach ma się także ukazać w poniedziałek na stronie resortu sprawiedliwości.

"W tym roku z informacją na temat mediacji chcemy trafić do społeczności lokalnych i dlatego mediatorzy będą organizować różne działania w całej Polsce" - powiedziała PAP naczelnik Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i Promocji Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk. Dodała, że oprócz dyżurów mediatorów zaplanowane są także konferencje i seminaria.

Tradycja Międzynarodowego Dnia Mediacji istnieje na świecie od 2005 roku. W Polsce dzień ten w tym roku będzie oficjalnie obchodzony po raz szósty. Święto przypadające w każdy trzeci czwartek października zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution - Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów.

Mediacja jako forma polubownego rozwiązania konfliktu może być stosowana w każdym sporze, w którym skłócone strony wyrażają gotowość do dyskusji o dzielących je kwestiach z udziałem osoby trzeciej. Prawnicy wskazują, że ten sposób rozwiązywania konfliktów często usprawnia i skraca postępowania.

"Z roku na rok, poza sprawami dotyczącymi nieletnich, wzrasta liczba spraw kierowanych do mediacji. Cały czas jest to jednak poziom nas niesatysfakcjonujący i dlatego podejmujemy wysiłki, żeby mediacje promować" - oceniła Kruk.

Przepisy dotyczące mediacji w sprawach cywilnych obowiązują w Polsce od końca 2005 r. Mediacja jest dobrowolna, jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. Od ponad dziesięciu lat w polskim prawie istnieje też możliwość skorzystania z mediacji w sprawach nieletnich.

W polskim prawie karnym mediacje stosowane są od 1998 r. Kodeks postępowania karnego pozwala sądowi, a w postępowaniu przygotowawczym prokuratorom, na skierowanie - za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego - sprawy do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.

Monitorowaniem funkcjonowania instytucji mediacji w polskim systemie prawnym oraz przygotowaniem zmian legislacyjnych zajmuje się od 2005 r. działająca przy ministrze sprawiedliwości Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów. (PAP)

mja/ pz/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)