Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy rozpoczyna się w poniedziałek

0
Podziel się:

Co roku około 3,5 tys. Polek dowiaduje się,
że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, ponieważ zbyt
późno zgłosiła się do lekarza. W poniedziałek rozpoczyna się
Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Ma on uświadamiać Polkom
znaczenie profilaktyki.

Co roku około 3,5 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, ponieważ zbyt późno zgłosiła się do lekarza. W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Ma on uświadamiać Polkom znaczenie profilaktyki.

Obok raka piersi, rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem złośliwym, jaki dotyka Polki. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2006 r. na raka szyjki macicy zachorowało w Polsce 3226 kobiet. 1824 z nich zmarło, choć jest to jeden z nielicznych nowotworów, którego wykrycie na wczesnym etapie umożliwia całkowite wyleczenie.

Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Specjaliści alarmują, że w Polsce systematycznie wzrasta umieralność młodych kobiet z powodu tego nowotworu.

Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Od niedawna dostępna jest szczepionka przeciwko temu wirusowi.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. W Polsce trafiły do kalendarza szczepień zalecanych przez Ministra Zdrowia, ale resort zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie miał pieniędzy na refundowanie tej szczepionki. Jednak około 30 polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków.

Obecnie koszt szczepionki to ok. 1,5 tys zł. Lekarze radzą, aby szczepić dziewczynki w wieku ok. 13 lat, zanim rozpoczną współżycie płciowe.

W ramach kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" w dniach 19-23 stycznia odbędzie się IV Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Organizatorami kampanii są m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Wakcynologii. W kampanię włączyło się wiele instytucji i organizacji, m.in. Stowarzyszenie Damy Radę, które w ramach akcji "Możesz żyć!" lobbuje za wprowadzeniem szczepionki przeciw HPV do obowiązkowego rejestru szczepień i zainteresowało już tym tematem m.in. byłe Pierwsze Damy Danutę Wałęsową, Jolantę Kwaśniewską, rządową pełnomocnik ds. równego statusu Elżbietę Radziszewską oraz posłankę Joannę Kluzik- Rostkowską.

Szacuje się, że ponad połowa dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. Jak przekonują specjaliści, to wystarczająco dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest w pełni uleczalna, jednak w Polsce za rzadko dochodzi do wykrycia zmian na tym etapie. Warunkiem wykrycia nowotworu we wczesnym stadium jest regularne wykonywanie badań.

Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, umożliwia kobietom w wieku od 25 do 59 lat wykonywanie raz na trzy lata bezpłatnych badań cytologicznych. Jednak z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 6 mln zaproszeń na badania cytologiczne, ale zgłosiło się na nie jedynie 7,5 proc. zaproszonych. 30 proc. Polek nigdy nie robiło cytologii.

"To kwestia kluczowa, by kobiety wśród tak wielu zajęć i aktywności, w życiu, w którym wszystko jest tak niezmiernie ważne, znalazły 15 minut - choćby raz na dwa lub trzy lata - by odwiedzić poradnię ginekologiczną. Ten kwadrans, podczas którego pobrana zostanie cytologia, uratuje życie wielu tysiącom Polek" - przekonuje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV prof. Marek Sikorski.

W czasie Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy przewidziano przede wszystkim szeroką akcję edukacyjną, prowadzoną w 10 dużych miastach. Odbędą się spotkania z lekarzami oraz konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Organizatorzy chcieliby dotrzeć z informacjami także do mniejszych ośrodków.

"Każda możliwość dotarcia z informacją do kobiet w różnym wieku, mieszkających w każdym zakątku Polski, jest niezwykle ważna. Akcje często odbywają się w dużych miastach, gdzie kobiety i tak mają zdecydowanie lepszy dostęp do usług medycznych. Poprzez organizację spotkań regionalnych, chcemy oddziaływać także na mniejsze ośrodki i zwracać szczególną uwagę na to, aby żadna Polka nie miała problemu z dostępem do profilaktyki zdrowotnej" - podkreśla Beata Mirska ze Stowarzyszenia Damy Radę.

W zeszłym roku prezydentowa Maria Kaczyńska i b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright podpisały deklarację, w której zobowiązały się aktywnie dbać o zdrowie kobiet, w również upowszechniać wiedzę o profilaktyce nowotworowej. Pod deklaracją podpisali się m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister zdrowia Zbigniew Religa, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, Elżbieta Radziszewska, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej Danuta Huebner. Efektem wizyty Albright w naszym kraju było kilka nowych inicjatyw służących upowszechnianiu profilaktyki, np. kampania posłanek PO "Chrońmy to, co najcenniejsze". (PAP)

akw/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)