Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko spotkała się z amerykańskimi dyplomatami

0
Podziel się:

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA Thomas Melia i amerykański ambasador na Ukrainie John Tefft spotkali się z byłą premier tego kraju Julią Tymoszenko.

Tymoszenko spotkała się z amerykańskimi dyplomatami
(ec.europa.eu)

_ - Nasze stanowisko od samego początku było takie, że stosowanie represji wobec Tymoszenko i członków jej partii jest niedopuszczalne. Niejednokrotnie apelowaliśmy, by ją uwolnić _ - mówi ambasador USA w Kijowie John Tefft. Ambasador nie poinformował, co było przedmiotem rozmów z byłą premier Ukrainy.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA Thomas Melia i amerykański ambasador na Ukrainie John Tefft spotkali się z byłą premier tego kraju Julią Tymoszenko, odbywającą karę siedmiu lat więzienia w Charkowie na wschodzie kraju.

To już drugie w ostatnich dniach widzenie opozycyjnej polityk z przedstawicielami obcego państwa. W piątek Tymoszenko rozmawiała z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Po opuszczeniu szpitala, w którym Tymoszenko leczona jest pod strażą z przewlekłego schorzenia kręgosłupa ambasador Tefft powtórzył stanowisko Waszyngtonu, zgodnie z którym była ukraińska premier padła ofiarą wybiórczego zastosowania prawa.

_ - _

_ - Wydamy oficjalne oświadczenie (...) Przekażemy to, czego dowiedzieliśmy się w wyniku tego spotkania naszemu rządowi w Waszyngtonie _ - zaznaczył dyplomata. Poinformował przy tym, że przekazał Tymoszenko pozdrowienia od amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton.

Towarzyszący Tefftowi Melia mówił dziennikarzom, że podczas spotkania Julia Tymoszenko była w dobrej formie, a na głowie miała charakterystycznie upięty warkocz.

_ - Muszę powiedzieć, że wyglądała dziś na bardzo energiczną i silną. (...) Powiedziała, że jest zadowolona z pomocy medycznej, którą otrzymuje _ - relacjonował.

Tymoszenko została skazana w ub. roku za nadużycia, których dopuściła się podczas zawierania umów gazowych z Rosją w 2009 r. Wyrok wywołał niezadowolenie na Zachodzie, który uważa, że była premier została ukarana za podjęcie decyzji politycznej.

Gdy w kwietniu Tymoszenko oświadczyła, że w więzieniu zastosowano wobec niej siłę i ogłosiła głodówkę przedstawiciele krajów zachodnich zaczęli mówić o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012. Sprzeciwia się temu m.in. Polska, która organizuje te mistrzostwa wraz z Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl
"Na takie praktyki, nie ma miejsca w Europie" Unijni ministrowie spraw zagranicznych, domagają się od Kijowa, konkretnych decyzji w sprawie Julii Tymoszenko.
Janukowycz otwarcie. Z Unią mamy przerwę Szef państwa podkreślił, że zapoczątkowała ją strona unijna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)