Notowania

tymoszenko
10.08.2011 19:10

Tymoszenko zza krat wzywa do zbliżenia z Europą

Nie zważając na prześladowania opozycji na Ukrainie Unia Europejska powinna przyspieszyć podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem - oświadczyła była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która już piąty dzień przebywa w kijowskim areszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Nie zważając na prześladowania opozycji na Ukrainie Unia Europejska powinna przyspieszyć podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem - oświadczyła była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która już piąty dzień przebywa w kijowskim areszcie.

Była to jej odpowiedź na zarzuty ukraińskich władz, które oskarżają reprezentowaną przez Tymoszenko opozycję, że alarmując Zachód o aresztowaniu byłej premier, stwarza przeszkody na drodze integracji Ukrainy z UE.

Tymczasem, jak podkreśliła Tymoszenko, zbliżenie z Europą to _ jeden z niewielu czynników zapobiegawczych _ wobec działań obecnych władz w Kijowie.

_ - Nasz kraj stanął na krawędzi i albo wpadnie w pełny, graniczący z dyktaturą autorytaryzm, albo uda się nam z tego wyrwać _ - oświadczyła była premier w przemówieniu, nagranym przez jej współpracowników podczas przerwy w procesie sądowym. Tymoszenko stanęła przed sądem oskarżona o nadużycie władzy przy podpisywaniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Opozycjonistka podziękowała na nagraniu za poparcie, które - jak podkreśliła - otrzymała w ostatnich dniach od rządów demokratycznych państw. _ - Ci, którzy wydają oświadczenia (w mojej obronie ), myślą o Ukrainie i bronią Ukrainy _ - powiedziała.

Wczoraj MSZ Ukrainy zarzuciło obozowi Tymoszenko, że wykorzystuje on swych sojuszników na Zachodzie dla szantażowania ukraińskich władz.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;cios;dla;zwolennikow;julii;tymoszenko,177,0,887729.html) Kolejny cios dla zwolenników Julii Tymoszenko. Zobacz jaki - Widzimy (jak opozycja podejmuje) z pomocą swych zwolenników i sojuszników próby szantażowania Ukrainy tym, że na przykład, jeśli sprawa sądowa (przeciwko Tymoszenko) nie zostanie wstrzymana, to nie dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej (Ukraina-UE) _ - oświadczył wówczas przedstawiciel MSZ w Kijowie, Ołeh Wołoszyn.

Władze Ukrainy liczą, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE, wraz z umową o powołaniu strefy wolnego handlu, zostanie podpisana do końca bieżącego roku.

Tymoszenko, oskarżona o nieprawidłowości przy zawieraniu umów gazowych z Rosją przed dwoma laty, została aresztowana w ubiegły piątek. Sąd zdecydował, iż była premier zostanie umieszczona w areszcie, gdyż jej zachowanie wskazuje, że stara się wydłużyć swój proces.

Tymoszenko twierdzi, że śledztwa przeciwko niej oraz sama rozprawa sądowa powodowane są dążeniami władz do usunięcia jej z polityki.

Zaniepokojenie w związku z aresztowaniem Tymoszenko wyraziło m.in. polskie MSZ, a także przedstawiciele UE oraz dyplomacja rosyjska i amerykańska.

Aresztowanie Julii Tymoszenko. Dowiedz się więcej z Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t83098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/aresztowanie;julii;tymoszenko;ue;chce;sprawiedliwosci,157,0,887453.html) Aresztowali byłą premier. Unia apeluje o... Szefowa dyplomacji UE i komisarz ds. polityki sąsiedztwa wyrazili swoje zaniepokojenie obecną sytuacją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dmitrij;miedwiediew;ujmie;sie;za;julia;tymoszenko,207,0,889295.html) Miedwiediew załatwi Tymoszenko wolność? Sprawa aresztowania byłej premier Ukrainy może być jednym z tematów jego spotkania z ukraińskim prezydentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kliczko;wspiera;tymoszenko;janukowycz;zmieknie,127,0,888959.html) Bokserski mistrz świata stanął za Tymoszenko Witalij Kliczko, bokserski mistrz świata i ukraiński polityk, wstawili się u prezydenta Wiktora Janukowycza o uwolnienie przebywającej w areszcie byłej premier Julii Tymoszenko.
Tagi: tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz