Notowania

zamieszki w egipcie
20.11.2011 18:10

Tysiące demonstrantów na ulicach stolicy Egiptu

Kilka tysięcy demonstrantów domaga się ustąpienia władz wojskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Kairze już drugi dzień z rzędu trwały starcia policji z tysiącami demonstrantów żądających szybkiego ustalenia terminu, w jakim tymczasowe władze wojskowe Egiptu ustąpią miejsca rządowi cywilnemu.

Około pięć tysięcy protestujących zgromadziło się na centralnym placu Tahrir i w jego okolicy. Demonstranci, z których wielu skandowało _ Wolność, wolność _ i rzucało w policjantów kamieniami, byli ostrzeliwani kulami gumowymi i ładunkami z gazem łzawiącym. Na plac wjechały pojazdy opancerzone, spychając tłum w okoliczne ulice. Kilkanaście transporterów opancerzonych zajęło pozycje przed gmachem ministerstwa spraw wewnętrznych.

Plac Tahrir był głównym ośrodkiem 18-dniowej społecznej rewolty, która w lutym doprowadziła do ustąpienia autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Dzisiejsze starcia, które nastąpiły po tym, gdy w sobotnich zamieszkach w Kairze oraz innych egipskich miastach zabito dwie osoby, a kilkaset raniono, mają miejsce zaledwie 8 dni przed rozpoczęciem pierwszych wyborów parlamentarnych od czasu obalenia Mubaraka. Rosnące niezadowolenie społeczne ma za przyczyny powolne tempo reform oraz podejmowane przez wojsko próby zapewnienia sobie uprzywilejowanej pozycji w przyszłym systemie władzy.

- _ Mamy jedno żądanie: marszałek musi odejść i zostać zastąpiony przez radę cywilną _ - powiedział agencji Associated Press uczestnik protestu Ahmed Hani, mając na myśli marszałka Husejna Tantawiego, który za czasów Mubaraka był przez wiele lat ministrem obrony, a obecnie stoi na czele rządzącej Najwyższej Rady Wojskowej.

- _ Wczorajsza przemoc pokazała nam, że Mubarak jest nadal u władzy _ - dodał Hani, który podczas demonstracji został raniony w czoło gumową kulą. Wokół niego setki demonstrantów skandowały _ Wolność, wolność _.

Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych dzisiejszych strać z wojskiem. - _ Trzy osoby zmarły wskutek uduszenia w trakcie tłumienia demonstracji _ - powiedział agencji AFP kierujący szpitalem Abdallah Abd el-Rahman.

Wojskowi wielokrotnie powtarzali, że przekażą władzę pochodzącemu z wyborów rządowi cywilnemu, ale do tej pory nie zadeklarowali, kiedy konkretnie to nastąpi. Według jednego z przedstawionych przez wojsko harmonogramów, cywile mieliby zacząć rządzić po wyborach prezydenckich, które odbyłyby się pod koniec przyszłego lub na początku 2013 roku. Protestujący chcą natomiast, by transfer władzy nastąpił zaraz po zakończeniu wyborów parlamentarnych.

Jak poinformował przedstawiciel egipskiego ministerstwa zdrowia Mohammed el-Szerbeni, w trakcie sobotnich zamieszek 23-letni mężczyzna zginął od rany postrzałowej, a co najmniej 676 ludzi zostało rannych. Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel władz bezpieczeństwa powiedział, że jeszcze jeden protestujący został zabity w Aleksandrii, gdzie również doszło do starć.

Państwowa telewizja poinformowała o aresztowaniu 18 osób, nazywając demonstrantów awanturnikami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;juz;nigdy;nie;bedzie;taki;sam,126,0,770430.html) "Egipt już nigdy nie będzie taki sam" Tak prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama skomentował decyzję Hosni Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t131213.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mubarak;zrezygnowal;wladze;ma;przejac;wojsko,123,0,769915.html) Mubarak zrezygnował. Władzę ma przejąć wojsko Informację o dymisji podał wiceprezydent Egiptu. Tłumy w Kairze świętują.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t131063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;egipcie;leje;sie;krew;kolejne;starcia,51,0,768563.html) W Egipcie leje się krew. Kolejne starcia W walkach, które wybuchły na zachodzie kraju zginęła jedna osoba, są też ranni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t130622.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mubarak;nie;ucieknie;ani;nie;ustapi,30,0,764190.html) Mubarak nie ucieknie ani nie ustąpi Prezydent Egiptu zamierza pozostać na stanowisku do wrześniowych wyborów. Demonstranci żądają zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;egipcie;polecialy;butelki;z;benzyna,234,0,932586.html) Arabska wiosna: Cywile atakują cywilów Egipscy Koptowie, protestujący przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z kościołów, starli się w Kairze z siłami bezpieczeństwa.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz